» Forum, Sohbet, İSKİLİP Haberleri, İskilipFM Radyo, İskilip Fotoğrafları, Resimleri, iskiliple ilgili videolar, İskilip Köyleri ve Daha Birçok İçerik.

  • Facebook Hesabınız İle Sitemize Hızlı Üye Olup Giriş Yapabilirsiniz
  • Veya Bilgilerinizi Kendiniz Girerek Üye Olup Giriş Yapabilirsiniz

» KöşeYazı Kategorileri

» Hit KöşeYazıları

» Son KöşeYazı Yorumları

» KöşeYazı İstatistikleri

 • KöşeYazı Sayısı 73

 • Okunma Sayısı 125182

 • Kategori Sayısı 14

 • Yorum Sayısı 162

» Nevruz Bayramınız Kutlu Olsun

KöşeYazı Resmi
Bookmark and Share
 • Beğenenler (2) Beğenmeyenler (0) Toplam (2)
   Beğenenler & Beğenmeyenler
   valentino(+1), zekeriyatoprak(+1),
Beğen Beğenme
Suat ZOBU (Mimar) Kategorisinde Gez
               
Paylaş
 

 Nevruz Türkiye’de Yılsırtı, Mart Dokuzu, Mart Bozumu, Sultan Nevruz, Gün Dönümü, Yeni Gün, Nevruz isimleriyle bilinmektedir.
AVRASYA’NIN ORTAK BAYRAMI NEVRUZ (21 Mart)Tabiat ile iç içe, kucak kucağa yaşayan, toprağı "ana" olarak vasıflandıran Türk’ün düşünce sisteminde "baharın gelişi" elbette önemli bir yere sahip olacaktı.


Türk dünyasının tamamında ve Türk dünyasına komşu olan coğrafyalarda kutlanan Nevruz, eski takvimlere göre yılın ve baharın ilk günüdür. Yeni takvime göre ise gece ve gündüzün eşit olduğu martın yirmi birine rastlamaktadır.

Nevruz’un İşlevleri

Bu bayramdaki kutlamalar, Türk toplum hayatında farklı fakat bütünleştirici fonksiyonlara da sahiptir. Bunları şu noktalar etrafında toplamak mümkündür:

· İnsanlar arasındaki karşılıklı sevgi ve saygıyı kuvvetlendirme.

· Dargınlıkları unutturarak insanları kardeşçe kucaklaştırma.

· Milli birlik ve beraberliğin, birlikte yaşama isteğinin güçlenmesi ve dayanışmayı sağlama.

· Geleneklerin, göreneklerin, inançların sergilendiği bir bayram.

· Bolluk ve bereketin işareti, sembolü.

· Huzur ve barış havasının evrensel ölçülerde geliştirilmesi.

Nevruz’un Tarihi KaynaklarıEn eski Türk bayramı olan Nevruz, Türkler aracılığıyla Avrasya’ya yayılmıştır. Eski Doğu geleneklerinin devamı olarak yaşamıştır. Çin kaynaklarına dayanarak Hunların milattan yüzlerce yıl önceleri 21 Mart’ta hazır yemeklerle kıra çıktıklarını, bahar şenlikleri yaptıklarını, bugün Nevruz kutlamalarındaki geleneklerin o zamanda da yer aldığını biliyoruz. Aynı gelenekler, Hunlardan sonra Uygurlarda da görülmüş ve bugüne kadar uzanmıştır. Çağdaş Uygur resminde Uygurların Nevruz kutlamalarını temsil eden tablolar yapılmıştır. Nevruz‘u İran geleneğine bağlayan Firdevsi’nin Şehnamesi ve diğer kaynaklar yanıltıcıdır. Çünkü Nevruz hakkındaki bilgiler orada XI. yüzyıldan itibaren görülür. Milâttan önceki yıllarda Nevruz hakkında İran metinlerinde herhangi bir iz ve kayıt yoktur. Ancak Hunlarda bu kayıtlar mevcuttur.

Nizamü’l-Mülk de XI. yüzyıl yazarı olarak Siyasetnâme adlı eserinde bu bayramdan söz eder. Bu bayramın aynı zamanda yılbaşı olduğunu belirterek Nevruz geleneklerini anlatır. Aynı zamanın yazarlarından Kaşgarlı Mahmut da Divân-ı Lügati’t-Türk’te Türklerde yıl başlangıcının Nevruz olduğunu ifade eder. Ayrıca, 12 Hayvanlı Türk Takvimi‘nin başlangıcının da 21 Mart olduğu bilinmektedir. Selçuklularda Nevruz bayramı eğlencelerinin kutlandığı, şenlikler yapıldığı, özel yemekler pişirildiği, özel hediyeler alınıp verildiği de bilinmektedir. Selçuklularda yılbaşı, güneşin koç burcuna girdiği gün olan Nevruz günü olarak kabul edilmiştir. Osmanlı devrinde de Nevruz, çok canlı biçimde kutlanmaktaydı.

Sonuç olarak NEVRUZ tarih boyunca kutlanagelmiş bir Türk Bayramıdır.

Hepinizin Nevruz Bayramı kutlu olsun.

Suat ZOBUEtiket : Nevruz, Bayramınız, Kutlu, Olsun,
KÖŞEYAZI BİLGİLERİ
Ekleyen : suat | Kategori : Suat ZOBU (Mimar) | Tarih : 20.03.2013 16:48:47 | Hit : 1215 | Yorum : 2

» KöşeYazı Yorumları

KÖŞEYAZI YORUM YAZ

 
 • suat
  Sevgili Zekeriya Bey kardeşim bahsettiğiniz gibi maalesef tüm değerlerimiz bir bir yok ediliyor. Allah sonumuzu hayır etsin. Selam ve saygılarımı gönderiyorum kardeşim...
  20.03.2013 20:03:16


  Beğenenler (0) Beğenmeyenler (0) Toplam (0)
 • zekeriyatoprak
  Sevgili Suat ağabeyciğim, yarın nevruz bayramı öncelikle tüm TÜRK islam aleminin bayramını kutlayarak başlamak istiyorum. Son yıllarda İnsanlar arasındaki karşılıklı sevgi ve saygıyı kuvvetlendirme.

  · Dargınlıkları unutturarak insanları kardeşçe kucaklaştırma.

  · Milli birlik ve beraberliğin, birlikte yaşama isteğinin güçlenmesi ve dayanışmayı sağlama.

  · Geleneklerin, göreneklerin, inançların sergilendiği bir bayram.

  · Bolluk ve bereketin işareti, sembolü.

  · Huzur ve barış havasının evrensel ölçülerde geliştirilmesi anlamında ne nevruzu ne bayramı kutlamak nasip oldu. Bayramlarımız bile elimizden alındı. Amaçlar ülkeye ikilik sokmak, kardeşi kardeşe düşürmek, ülkenin ayakta duran dış güçlerin gıpta ile baktığı korkudan yaklaşamadığı bütün birimlerimiz yok ediliyor. Sonunda nereye gidecek ben tahmin ediyorum.
  sevgi ve selamlarımla
  20.03.2013 18:10:21


  Beğenenler (1) Beğenmeyenler (0) Toplam (1)

» Benzer KöşeYazıları

» Copyright

2o11-2012 © K4DjR
Sitemizde yayınlanan filmler dosyalar dökümanlar yazılı görsel işitsel ve programsal içeriklerin bir kısmı kopyadır ve tanıtım amaçlıdır hak sahiplerinin isteği doğrultusunda siteden 24 saat içinde kaldırılır Ayrıca sitemizde bulunan içeriklerin bi kısmı orjinal kalitesinde değildir hayal kırıklığına uğramamak için orjinallerini satın almalısınız ve içerikleri bilgisayarınızda 24 saatten fazla tutmanız T.C. yasalarına göre suç sayılır Butür içeriklerden sitemiz sorumlu değildir ekleyen ve kullanan üyeler tüm sorumluluğu kabul etmiş sayılır. sanalbasin.com üyesidir SiteMap | © C.C.P.