» Forum, Sohbet, İSKİLİP Haberleri, İskilipFM Radyo, İskilip Fotoğrafları, Resimleri, iskiliple ilgili videolar, İskilip Köyleri ve Daha Birçok İçerik.

  • Facebook Hesabınız İle Sitemize Hızlı Üye Olup Giriş Yapabilirsiniz
  • Veya Bilgilerinizi Kendiniz Girerek Üye Olup Giriş Yapabilirsiniz

» KöşeYazı Kategorileri

» Hit KöşeYazıları

» Son KöşeYazı Yorumları

» KöşeYazı İstatistikleri

 • KöşeYazı Sayısı 73

 • Okunma Sayısı 120812

 • Kategori Sayısı 14

 • Yorum Sayısı 162

» İskilip Neden Bir Safranbolu Olmaz?

KöşeYazı Resmi
Bookmark and Share
 • Beğenenler (4) Beğenmeyenler (0) Toplam (4)
   Beğenenler & Beğenmeyenler
   valentino(+1), zekeriyatoprak(+1), K4DjR(+1), malibo(+1),
Beğen Beğenme
Suat ZOBU (Mimar) Kategorisinde Gez
               
Paylaş
 

 

iskilip.org Resimler


İskilip Neden Bir Safranbolu Olmaz?İskilip üstünde bir kara bulut,
Ana ben gidiyom, sen beni unut.
Gittik, bir çoğumuz gitti uzak gurbetlere ekmek için.

Analarımız bizleri unutmadı ama gördük ki; İskilipli İskilip’i unutmuş. O bırakıp gittiğimiz şehir yok artık.

* * *

Çocukluk şehrimiz, Yeşil İskilibimiz.

İki-üç katlı, cumbalı; cumbasında ahşap kafesli , o kafeslerin gerisinde nice mutlulukların yaşandığı masal şehrimiz.

İnsana saygılı, doğaya saygılı mimari yapılaşma. Anadolu’da sivil mimarinin gelişebildiği, günümüze aktarılabildiği ender şehirlerden biri.

Daracık, eğri büğrü sokaklarının her dönemecinde farklı bir mimari sürprizle, "ben de buradayım" diyen onurlu başkaldırışı ile karşımıza çıkıveren muhteşem konaklarıyla, Yivlik Suyu’yla, dolması, keşkeği, turşusuyla, bilmem kaç bin yıllık kalesiyle, yoğun gölgeli, tavus kuşlu parkında 25 kuruşa dünyanın en güzel limonatasını içtiğimiz bizim İskilip.

Bedri Rahmi’nin hayran kaldığı şehir. O şehirden ne kadarı kaldı geriye?

70’li yıllarda Meydan Mahallesi’nde ilk 5 katlı apartman yapıldığında herkes yüksekliğine, büyüklüğüne hayran kaldı. Hiç kimse bilmedi ki, o apartman İskilip’in binlerce yıllık kültürel ve mimari birikiminin altına konulan bir dinamit. Sonraki yıllarda o güzelim evler yıkıldıkça yıkıldı, o apartmanlar yapıldıkça yapıldı.

Bizim Safranbolu’dan neyimiz eksikti de güzelim şehrimiz korumaya alınmadı. Beypazarı’nın konakları bizimkilerden daha mı güzel de onlar korumaya alındı, şimdi turizme açılıp Beypazarı, Safranbolu "marka şehir" oldu?

Sayın yetkililer,Bunca yıkıma, mimarinin, kültürün yok edilmesine göz yumdunuz da, şu Tosya Yolu (Nam-ı diğer Çorum-Kastamonu Yolu)'nun şehrin kalbine bıçak gibi saplanmasına nasıl izin verdiniz?


Bu nasıl bir şehircilik anlayışı, bu nasıl bir imar uygulaması? Bütün şehirlerde transit yollar şehir dışına alınırken İskilip’te neden şehrin ortasından geçer? Şehrin gelişmesine katkı mı sağlayacak? İskilip için ne yapılırsa yapılsın nüfusu buradan öteye gitmez (bunu da kanıksayalım lütfen).

Çayboyu'nun katledilmesi içinizi sızlatmadı mı?

Şehrin dışından gitseydi de Haca'ren (Hacıkarani)’den Uludere’ye gidecek Ahmet Bey arabasıyla 2-3 km fazla yol yapsaydı n’olur du sanki? Ağaç mı kesilecekti? Kaç ağaç kesildiyse sayısınca dikilemez miydi?

Sayın duyarlı kişiler, yaşam kalitenizi yükseltmenize kimse bir şey diyemez. Apartmanınızı, villanızı şehir dışına yapın.

İskilipliler, yetkililer;İskilip'i neden bir Safranbolu yapmıyoruz, turizme açmıyoruz? Yöresel mimariyi yansıtan, anıtsal nitelik taşıyan yapıları tespit edip korumaya alın. N'olur İskilip’i koruyun, kalanlardan ne kurtarabilirseniz kurtarın. Torunlarımıza miras bir "İskilipcik" kalsın bari.

Lütfen.

Başka İskilip yok, olamaz da geçmiş olsun!..
Sevgiyle kalın.

Mimar Suat ZOBUGörsel: iskilipliyiz.com


Milliyet Blog: http://blog.milliyet.com.tr/iskilip-neden-bir-safranbolu-olmaz-/Blog/?BlogNo=375392


Etiket : İskilip, Neden, Safranbolu, Olmaz,
KÖŞEYAZI BİLGİLERİ
Ekleyen : suat | Kategori : Suat ZOBU (Mimar) | Tarih : 10.08.2012 19:24:12 | Hit : 2610 | Yorum : 4

» KöşeYazı Yorumları

KÖŞEYAZI YORUM YAZ

 
 • suat
  Güzel yorumun için teşekkür ederim sevgili Zekeriya kardeş. Tüm temennimiz yetkililerin ilgilenmesi. Sevgi ve saygılarımla, şimdiden iyi bayramlar.
  15.08.2012 15:29:57


  Beğenenler (0) Beğenmeyenler (0) Toplam (0)
 • zekeriyatoprak
  Başka İskilip yok, olamaz da geçmiş olsun!..

  Sevgili Suat abi sağol varol, umarım bu yazınızı yetkililer de okur da bundan sonrası için bari bir önlem alırlar. gerçi hiç sanmıyorum ya neyse. saygı ve sevgilerimle.
  15.08.2012 09:46:26


  Beğenenler (0) Beğenmeyenler (0) Toplam (0)
 • suat
  ALINTI:

  Mehmet Ali BODUR
  Suat bey bu güzel yazınızdan ötürü öncelikle sizi tebrik ediyorum.Ve izninizle bu kanudaki fikirlerinizin tamamına katılmakla birlikte bir iki konu da ben eklemek istiyorm.
  Malum ahir zamanda bir çok...............

  Mehmet Ali Bey, güzel ve tamamlayıcı yorumunuz için teşekkür ederim. İskilip aslında 1. derece "SİT ALANI" ilan edilmeli. Bahsettiğiniz şekilde yola sıfır yapıpta bir de 1-1,5 metre konsol çıkma yaparsanız olurmu? İskilip'i hepimiz biliyoruz, 4-5 metrelik sokakta karşılıklı konsol çıkma olursa sokak kalmaz ki. Nefes alınmaz. Yanlış. İlgililerin bunu düşünmesi lazım. Yeni yerler imara açılmalı dediğiniz gibi, şehir dışında. Selam ve saygılarımla.


  13.08.2012 16:20:00


  Beğenenler (0) Beğenmeyenler (0) Toplam (0)
 • Toplam (4) Yorum Var

» Copyright

2o11-2012 © K4DjR
Sitemizde yayınlanan filmler dosyalar dökümanlar yazılı görsel işitsel ve programsal içeriklerin bir kısmı kopyadır ve tanıtım amaçlıdır hak sahiplerinin isteği doğrultusunda siteden 24 saat içinde kaldırılır Ayrıca sitemizde bulunan içeriklerin bi kısmı orjinal kalitesinde değildir hayal kırıklığına uğramamak için orjinallerini satın almalısınız ve içerikleri bilgisayarınızda 24 saatten fazla tutmanız T.C. yasalarına göre suç sayılır Butür içeriklerden sitemiz sorumlu değildir ekleyen ve kullanan üyeler tüm sorumluluğu kabul etmiş sayılır. sanalbasin.com üyesidir SiteMap | © C.C.P.