» Forum, Sohbet, İSKİLİP Haberleri, İskilipFM Radyo, İskilip Fotoğrafları, Resimleri, iskiliple ilgili videolar, İskilip Köyleri ve Daha Birçok İçerik.

  • Facebook Hesabınız İle Sitemize Hızlı Üye Olup Giriş Yapabilirsiniz
  • Veya Bilgilerinizi Kendiniz Girerek Üye Olup Giriş Yapabilirsiniz

» KöşeYazı Kategorileri

» Hit KöşeYazıları

» Son KöşeYazı Yorumları

» KöşeYazı İstatistikleri

 • KöşeYazı Sayısı 73

 • Okunma Sayısı 126390

 • Kategori Sayısı 14

 • Yorum Sayısı 162

» VERESİYE

KöşeYazı Resmi
Bookmark and Share
 • Beğenenler (1) Beğenmeyenler (0) Toplam (1)
   Beğenenler & Beğenmeyenler
   suat(+1),
Beğen Beğenme
Recep BODUR (Esnaf) Kategorisinde Gez
               
Paylaş
 

 

Esnafın en büyük derdidir veresiye veripte alamamak. Çünkü dünyanın değiştiği gibi insanlarda değişti. Eskiden onur, haysiyet vardı söz senetti kimse kimseyi kapısına getirmezdi, gününde tarihinde borcunu getirir esnafa verirdi.

Ben çok bilirim insanların "Para kaybedeyim itibar kaybetmeyim" dediğini. Komşu komşuya emanet para verirdi destek olurdu. Çok nadir olurdu veresiyeyi aksatmak, aksatan olsada gelir şu şu sebebten sana vaat ettiğim borcumu gününde ödeyemeyeceğim bi kaç gün süre verirmisin deyip teşekkür eder giderdi.

Veresiyeyi istediğin zaman İskilip tabiriyle "benzi sarardı şahsın" şimdi tabiri caizse "Yüzüne tükürsen acaba yağmur mu yağıyor?" Utanma, allanma, haysiyet, onur, kişilik gitti. Ne oldu bizlere? Dünya değişsede bizlerin değişmemesi lazım. İnsanın bu dünyada itibarı, şerefi için yaşaması lazım değilmi?

Millet maaşına göre işe göre harcama yapmıyor; ayağını yorganına göre uzatacaksın. Fantezi almış başını gidiyor. Herkesin elinde bir telefon, hemde son modelinden. Cüzdanından para değil ya fatura ya kredi kartı çıkıyor, ekmeği bile kredi kartı ile almak istiyor; yani cırlatalım abi diyor.

Çubuklu Yaşar gibi burdan sesleniyorum; Veresiye almak ayıp değil zamanında getirmemek ayıp. Sen ben o borcunu zamanında ödemese esnaf nasıl ayakta duracak? Dükkanına malzemeyi nasıl alacak? Neyle geçinecek? Fakir fukaraya devlet bakıyor, büyükler almış başını gidiyor, olacak küçük esnafa oluyor. Dişinin etini kemir dur, ne olcak böyle?

Veresiyedede aradan zaman geçince mahkemelerin zaman aşımı durumu gibi. Temelli alcak gelmiyor. Uyanıklar siz öyle sanın; "Yazın harmanda işediğiniz kışın afurda önünüze gelir" bu bir atasözdür bunu unutmayın. Getirmediğiniz her güne hem melekler hemde insanlar lanet eder. Neyse biz öbür tarafta hakkımızı alırız. Zten bununla teselli buluyoruz. Veresiyesiz günler dileğiyle.

Saygılarımla.


Etiket : VERESİYE,
KÖŞEYAZI BİLGİLERİ
Ekleyen : RecepBODUR | Kategori : Recep BODUR (Esnaf) | Tarih : 31.12.2012 00:51:42 | Hit : 2408 | Yorum : 1

» KöşeYazı Yorumları

KÖŞEYAZI YORUM YAZ

 
 • suat
  Yakındığınız tüm konularda haklısınız Recep Bey.

  Maalesef tüm milli değerlerimiz birer birer yok oluyor, biz Türklere mahsus olan hasletlerimiz bitiyor.

  Gene kaldıysa az buçuk insanlık kırıntıları, Orta Anadoludaki küçük yerlerimiz de kaldı.

  Büyükşehirlerde, hele hele İstanbulda görüyoruz ki insanlık namına bir şey kalmamış.

  Ya silkinip kendimize geleceğiz, ya da yok olup gideceğiz.

  Allah sonumuzu hayır etsin.

  Selam, sevgi, saygılarımı bırakıyorum buraya.
  15.01.2013 13:44:12


  Beğenenler (0) Beğenmeyenler (0) Toplam (0)

» Benzer KöşeYazıları

» Copyright

2o11-2012 © K4DjR
Sitemizde yayınlanan filmler dosyalar dökümanlar yazılı görsel işitsel ve programsal içeriklerin bir kısmı kopyadır ve tanıtım amaçlıdır hak sahiplerinin isteği doğrultusunda siteden 24 saat içinde kaldırılır Ayrıca sitemizde bulunan içeriklerin bi kısmı orjinal kalitesinde değildir hayal kırıklığına uğramamak için orjinallerini satın almalısınız ve içerikleri bilgisayarınızda 24 saatten fazla tutmanız T.C. yasalarına göre suç sayılır Butür içeriklerden sitemiz sorumlu değildir ekleyen ve kullanan üyeler tüm sorumluluğu kabul etmiş sayılır. sanalbasin.com üyesidir SiteMap | © C.C.P.