10° Parçalı bulutlu

İSKİLİP’E TARIMSAL ARAŞTIRMA VE UYGULAMA MERKEZİ KURULACAKTİ

Ekonomi - 22 Mart 2021 08:59 A A
Fatih Sultan’nın hocası Akşemseddin’in fetih öncesinde yaşadığı, Sultan Süleyman’a Kanuni adını verdiren, hukukçu Şeyhülislam Ebusuud İskilib-i’nin memleketi, üç kere gidip dört kere gelen vazgeçilmez Şeyhülislam Sunullah Efendi’yi bağrından çıkaran, Darülfünun’a (YÖK) başkanlık yapan Atıf Efendi’nin memleketi, Atatürk’ün ilk Adalet Encümen Reisi Münir Çağıl’ı bünyesinden çıkartan kadim şehir İskilip…
Bu bereketli topraklardan çıkan alim ve ilim adamları yanında Kızılırmak Havzası’nda bulunmasından dolayı; kendine has tat, koku ve aroması ile birçok sebze ve meyve çeşidi yetiştirildiğini söyleyen Ziraat Mühendisi Fikret Kısar; 2002’de Osman Çakır ve arkadaşlarının İSTARGE’yi kurması ile İskilip sebze ve meyve çeşitlerinin tescili, yerli ve milli ırklarımıza sahip çıkmak amacıyla altyapısı oluşturulan çalışmaları taçlandırmak için eski Rektör Prof. Reha Metin Alkan döneminde İskilip’te uygulanmak üzere planlanan ve 5 Mayıs 2014 tarihli T.C. Resmi Gazete’de yayınlanan; Tarımsal Uygulama Araştırma Merkezi’nin kurulması yönetmeliğinin akıbetini soruyoruz.
İSTARGE’nin çalışmalarına bilimsellik katmak ve bölge kalkınması amacıyla planlanan Gıda Güvenliği ve Tarımsal Uygulama, Araştırma Merkezi İskilip ile birlikte bünyesinden çıkarttığı Bayat, Oğuzlar ve Uğurludağ gibi dört ilçeye can suyu verip, ülke ekonomisine de büyük katkı sağlayacak, bir anlamda Kızılırmak Havzası’nın dört ilçesinin makus talihini değiştirecektir.
2014 yılında yönetmeliği Resmi Gazete’de yayınlanmasına rağmen Hitit Üniversitesi tarafından henüz İskilip’te açılamayan Tarımsal Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin biran önce açılmasını yeni Rektörümüz Prof. Dr. Ali Osman Öztürk’ten ilim ve hilm beldesi İskilipliler olarak talep ediyoruz. Bölge Milletvekili Erol Kavuncu’nun konunun takipçisi olmasını, Kızılırmak Havzası’nın ilçeleri; İskilip, Bayat, Uğurludağ ve Oğuzlar halkı olarak talep ediyoruz.
Bu haber 133 kez okundu.
Reklam: TUĞRA MüZIK HAVUZLU çARşı NO: 3 İSKİLİP / ÇORUM. ZEKERIYA TOPRAK (0533 379 98 07)
Ekonomi - 08:59 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  Bir İlçe İki Şeyhülislam” Konulu Panel Gerçekleştirildi
  İskilip Müftülüğümüz tarafından düzenlenen “Bir İlçe, İki Şeyhülislam” konulu panel yoğun bir katılımla gerçekleştirildi. Panelde, İskilip’li olan Osmanlı’nın iki büyük Şeyhülislamı Ebussuud Efendi ve Sunullah Efendi konu edindi. İki oturumda gerçekleşen panel Şeyh Muhyiddîn-i Yavsî Camii İmam-Hatip’i Ramazan Doğan Hocamızın Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı. Açılış konuşmasını İlçe Müftümüz Sn. Vahit Demiral yaptı. Hocamız: “Ebussuûd Efendi […]
 • 02
  A Milli Takım’ın, 2022 Dünya Kupası Avrupa elemeleri play-off turundaki rakibi Portekiz oldu
  A Milli Takım’ın, 2022 Dünya Kupası Avrupa elemeleri play-off turundaki rakibi Portekiz oldu. Ay-Yıldızlı ekip, Portekiz’i geçmesi durumunda sahasında İtalya- Makedonya maçının galibiyle oynayacak.
 • 03
  MİLLİYETÇİ HAREKET PARTİSİ “İSTİŞARE TOPLANTISINI” GERÇEKLEŞTİRDİ
  Milliyetçi Hareket Partisi İlçe Başkanlığımız tarafından, Atatürk Orman Çiftliği Çok Amaçlı Toplantı ve Düğün Salonunda İstişare Toplantısı düzenlendi. İstişare Toplantısına; Milliyetçi Hareket Partisi İl Başkanı Agah Karapıçak, Merkez İlçe Başkanı Reşit Büzkaya, Belediye Başkanımız Ali Sülük, Milliyetçi Hareket Partisi İlçe Başkanı Ali Alıcı, İl Genel Meclis Üyesi Doğan Uçar, İl ve İlçe Yönetim Kurulu Üyeleri, […]
 • 04
  ERCÜMENT KEÇİK VEFAT ETTİ
  İskilip sevdalısı Diş Hekimi Ercüment Keçik vefat etti. Uzun yıllar İskilip’tede diş hekimligi yapan Keçik Ankara Çubuk Devlet Hastanesinde görevine devam ediyordu. Ercümen Keçik’ in cenazesi bu gün Cuma namazına müteakiben kılınacak olan cenaze namazından sonra Ankara Mamak Kıprıs Köyü mezarlığına defnedilecektir. Merhuma Allahtan rahmet, kederli ailesine ve sevenlerine başsağlığı dileriz.
 • 05
  Milliyetçi Hareket Partisi Çorum İl Başkanı Agah Karapıçak ve yönetim kurulu ziyareti
  Milliyetçi Hareket Partisi Çorum İl Başkanı Agah Karapıçak ve yönetim kurulu üyeleri İskilip Kaymakamı Muharrem Eligül’ ü ve İlçe Emniyet Müdürü Erol Karasu ‘ yu makamında ziyaret ettiler. İskilip Kaymakamı Muharrem Eligül ve Emniyet Müdürü Erol Karasu ziyaretten dolayı İl Başkanı Agah Karapıçak ve yönetim kurulu üyeleri’ ne teşekkür etti.