-0° Kapalı

İlçemiz Kazakistan devlet televizyonunda

Kültür - 28 Aralık 2020 11:55 A A

 

Abai ‘ nin balmumu heykeli Türk müzesine konuldu
Annesini ziyaret eden bir kişi, seçkin Kazak halkının adını taşıyan park, cadde ve caddeye kavuşacak. Son yıllarda sayısı arttı. İskilip Mezopatamya medeniyetinin merkezinde böyle bir yer daha yetiştirildi. Şu andan itibaren Abai Kunanbayuly ‘ nin odası en ünlü 12 bilim insanının müzesinde açık. Ülkenin Büyükelçiliği ve Şahar Meryeminin girişimiyle açılan müze, şehrin ortasında yer alıyor.
– Türkiye ‘nin Çorum il sakinleri ve misafirleri artık Abai’ nin hayatını ve eserlerini ′′ Bilim İnsanları ′′ müzesinde eksiksiz öğrenebilirler. Kazak şairinin en prestijli tarihi kurumu, Kazak şairinin balmumu heykeli ve Türkçeye tercüme edilen eserler ile oluşturuldu. Hiperalist heykel 2 ayda iki Türk usta tarafından yaptırıldı. Daha önce 60 ‘ e yakın sergi hazırlayan esnaflar, büyük bir düşünürün heykelini yapmadan önce şairin hayatını ve yaratıcılığını okudular ve incelediler.
Abai ‘ nin hiperrealist heykeli ülkemizin ustaları tarafından birkaç kez dikildi. Ve ilk defa yurt dışında Türkiye ‘ de tanıtılıyor.
Ayrıca İskilip ‘ te yürüyüş ve konforlu bir tatil için halka açık yeni bir yer ortaya çıktı. Parka Abai bilgisinin olduğu bir anıt tahtası yerleştirildi ve her iki tarafa da Kazakistan ve Türkiye ‘ ye ait bir yer kuruldu.
Kazakistan ‘ ın Türkiye Büyükelçisi Abzal Saparbekuly:
– Bugünkü açılışın temel özelliği İstanbul, başkent Ankara, Egei bölgesi başta olmak üzere Türkiye ‘ nin birçok ilinde park, cadde ve sokakları açmış bulunmaktayız. Park ve müze bu kez İskilip ‘ te Mezopotamya medeniyetinin merkezini açıyor.
İskilip şehir başkanı Ali Suluk:
– Atatürk adına ormanlık faz terasında parkın açılışını gerçekleştirdik. Zamanında ulu önderimiz bizzat kendisi burayı Türk halkına çekmişti. Atatürk ülkemizin temelini isteyen liderdir. Bu yüzden Kazak şairini buralara layık bulduk. İki millet arasındaki dostluğun sembolü bu olsun. Buraya gelenlere Abai ‘ yi tanısın ve tahtadaki eserleri tanısın.
Türkiye ‘de Abai’ nin 175 kuruluş yıldönümüne yönelik etkinlikler bununla sınırlı değildir. Önümüzdeki günlerde Ankara ‘ nın Gülbaşlı ilçesinde bir park daha açılacak ve İstanbul ‘ un en büyük meydanlarından Abai ‘ nin adı verilecek.
Bu haber 53 kez okundu.
Kültür - 11:55 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
 • 02
  ÇORUM’DA 2 ANA CADDE ÜCRETLİ OLUYOR
  ÇORUMLULARA HAYIRLI OLSUN Çorum Belediyesi, şehrin iki önemli ana caddesi Gazi ve İnönü’yü 3 yıllığına ihale ile kiraya verecek. İki ana cadde için yıllık 80 bin TL bedel belirlenirken ihale şartnamesine konulan özel maddeler nedeniyle ihaleye Çorum’dan hiçbir işletme katılamayacak. 27 Ocak Çarşamba günü saat 14.00’da yapılacak ihaleyi il dışından bir firmanın alması bekleniyor. BAHABEY […]
 • 03
  İskilip cevizi 20 tl
  yeni mahsul İskilip cevizi içi beyazdır. Toptan ve perakende için son fiyattır.
 • 04
  320 GB slim kasa içinde oyun yüklü PS3
  320 GB slim kasa içinde oyun yüklü PS3 ve kolları kabloları dahil satılıktır. 1050 TL. 05333799807
 • 05
  Esnafların vergi borcu erteleme
  Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığının Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği, Resmi Gazete‘de yayımlanarak, yürürlüğe girdi. Buna göre, Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan ve birçok ülkeye yayılan Kovid-19 salgınına ilişkin Türkiye’de İçişleri Bakanlığınca alınan tedbirler kapsamında, geçici süreliğine faaliyetlerine tamamen ara verilmesi/faaliyetlerinin tamamen durdurulması kararlaştırılan iş yerlerinin olduğu sektörlerdeki mükellefler 213 sayılı Vergi Usul Kanunu’nun […]