17° Açık

İlçemiz Kazakistan devlet televizyonunda

Kültür - 28 Aralık 2020 11:55 A A

 

Abai ‘ nin balmumu heykeli Türk müzesine konuldu
Annesini ziyaret eden bir kişi, seçkin Kazak halkının adını taşıyan park, cadde ve caddeye kavuşacak. Son yıllarda sayısı arttı. İskilip Mezopatamya medeniyetinin merkezinde böyle bir yer daha yetiştirildi. Şu andan itibaren Abai Kunanbayuly ‘ nin odası en ünlü 12 bilim insanının müzesinde açık. Ülkenin Büyükelçiliği ve Şahar Meryeminin girişimiyle açılan müze, şehrin ortasında yer alıyor.
– Türkiye ‘nin Çorum il sakinleri ve misafirleri artık Abai’ nin hayatını ve eserlerini ′′ Bilim İnsanları ′′ müzesinde eksiksiz öğrenebilirler. Kazak şairinin en prestijli tarihi kurumu, Kazak şairinin balmumu heykeli ve Türkçeye tercüme edilen eserler ile oluşturuldu. Hiperalist heykel 2 ayda iki Türk usta tarafından yaptırıldı. Daha önce 60 ‘ e yakın sergi hazırlayan esnaflar, büyük bir düşünürün heykelini yapmadan önce şairin hayatını ve yaratıcılığını okudular ve incelediler.
Abai ‘ nin hiperrealist heykeli ülkemizin ustaları tarafından birkaç kez dikildi. Ve ilk defa yurt dışında Türkiye ‘ de tanıtılıyor.
Ayrıca İskilip ‘ te yürüyüş ve konforlu bir tatil için halka açık yeni bir yer ortaya çıktı. Parka Abai bilgisinin olduğu bir anıt tahtası yerleştirildi ve her iki tarafa da Kazakistan ve Türkiye ‘ ye ait bir yer kuruldu.
Kazakistan ‘ ın Türkiye Büyükelçisi Abzal Saparbekuly:
– Bugünkü açılışın temel özelliği İstanbul, başkent Ankara, Egei bölgesi başta olmak üzere Türkiye ‘ nin birçok ilinde park, cadde ve sokakları açmış bulunmaktayız. Park ve müze bu kez İskilip ‘ te Mezopotamya medeniyetinin merkezini açıyor.
İskilip şehir başkanı Ali Suluk:
– Atatürk adına ormanlık faz terasında parkın açılışını gerçekleştirdik. Zamanında ulu önderimiz bizzat kendisi burayı Türk halkına çekmişti. Atatürk ülkemizin temelini isteyen liderdir. Bu yüzden Kazak şairini buralara layık bulduk. İki millet arasındaki dostluğun sembolü bu olsun. Buraya gelenlere Abai ‘ yi tanısın ve tahtadaki eserleri tanısın.
Türkiye ‘de Abai’ nin 175 kuruluş yıldönümüne yönelik etkinlikler bununla sınırlı değildir. Önümüzdeki günlerde Ankara ‘ nın Gülbaşlı ilçesinde bir park daha açılacak ve İstanbul ‘ un en büyük meydanlarından Abai ‘ nin adı verilecek.
Bu haber 119 kez okundu.
Kültür - 11:55 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  Gamze Nur PULAŞ TYT – AYT deneme sınavında dereceye girdi
  İskilip  Ülkü Ocakları Başkanı Muhiddin Kalender yaptığı açıklamada “Ülkü Ocakları Genel Merkezimiz tarafından online olarak düzenlenen üniversiteye geçiş sınavı TYT – AYT deneme sınavında dereceye giren Gamze Nur PULAŞ kardeşimize Genel Başkanımız Sn Ahmet Yiğit YILDIRIM Bey tarafından gönderilen hediyeleri takdim ettim. Kendisini tebrik eder, eğitim hayatında başarılar dilerim.” dedi.
 • 02
  ÇOCUK DOKTORU YARIN GÖREVİNE BAŞLAYACAK
  Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Cankat GENİŞ, görevine yarın itibarıyla başlayacak. İskilip Atıf Hoca Devlet Hastanesi sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, “Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Cankat GENİŞ hastanemizdeki görevine başladı. Uzm. Dr. Cankat GENİŞ 05.08.2021 tarihinden itibaren MHRS randevusu ile hasta kabulüne başlayacaktır.Kendisine hastanemize hoş geldiniz der, yeni görevinde başarılar […]
 • 03
  ORMANLARA GİRİŞLER YASAKLANDI
  İSKİLİP’TEORMANLARA GİRİŞLER YASAKLANDI Çorum Valiliği alınan kararları madde madde açıkladı.
 • 04
  İSKİLİP EMNIYET MÜDÜRLÜĞÜNDEN SAHTE PARA OPERASYONU
  İlçemizde 19.07.2021 günü arife günü hayvan pazarinda gerçekleşen parada sahtecilik- dolandırıcılık ve 31.07.2021 günü ilçemizde gerçekleşen parada sahtecilik konularıyla ilgili olarak İskilip İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından yapılan çalışmalarda iki olayında şüphelisi A.K yakalanmıştir. Şüphelinin evinde yapılan aramada piyasaya sürülmeye hazır 31.050 TL sahte para ve yine diğer olaylarda kullanılan 11.500 TL sahte para ele […]
 • 05
  BALKON DEMİRLERİNE SIKIŞAN ÇOCUĞU İTFAİYE KURTARDI
  İskilip Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü ekipleri kafası balkon demirlerine sıkışan küçük çocuğu hızlı müdahalesi ile sıkıştığı yerden kurtardı. ALİ SÜLÜK CANI GÖNÜLDEN KUTLUYORUM İskilip Belediyesi İtfaiye ekiplerinin hızlı müdahalesi ile küçük çocuk sıkıştığı yerden yara almadan kurtulurken, İskilip Belediye Başkanı Ali Sülük Kurtarma operasyonu ile ilgili; “Kafası balkon korkuluklarına sıkışan çocuğu anında ve yerinde müdahalesi ile […]