10° Parçalı bulutlu

İlçemiz Kazakistan devlet televizyonunda

Kültür - 28 Aralık 2020 11:55 A A

 

Abai ‘ nin balmumu heykeli Türk müzesine konuldu
Annesini ziyaret eden bir kişi, seçkin Kazak halkının adını taşıyan park, cadde ve caddeye kavuşacak. Son yıllarda sayısı arttı. İskilip Mezopatamya medeniyetinin merkezinde böyle bir yer daha yetiştirildi. Şu andan itibaren Abai Kunanbayuly ‘ nin odası en ünlü 12 bilim insanının müzesinde açık. Ülkenin Büyükelçiliği ve Şahar Meryeminin girişimiyle açılan müze, şehrin ortasında yer alıyor.
– Türkiye ‘nin Çorum il sakinleri ve misafirleri artık Abai’ nin hayatını ve eserlerini ′′ Bilim İnsanları ′′ müzesinde eksiksiz öğrenebilirler. Kazak şairinin en prestijli tarihi kurumu, Kazak şairinin balmumu heykeli ve Türkçeye tercüme edilen eserler ile oluşturuldu. Hiperalist heykel 2 ayda iki Türk usta tarafından yaptırıldı. Daha önce 60 ‘ e yakın sergi hazırlayan esnaflar, büyük bir düşünürün heykelini yapmadan önce şairin hayatını ve yaratıcılığını okudular ve incelediler.
Abai ‘ nin hiperrealist heykeli ülkemizin ustaları tarafından birkaç kez dikildi. Ve ilk defa yurt dışında Türkiye ‘ de tanıtılıyor.
Ayrıca İskilip ‘ te yürüyüş ve konforlu bir tatil için halka açık yeni bir yer ortaya çıktı. Parka Abai bilgisinin olduğu bir anıt tahtası yerleştirildi ve her iki tarafa da Kazakistan ve Türkiye ‘ ye ait bir yer kuruldu.
Kazakistan ‘ ın Türkiye Büyükelçisi Abzal Saparbekuly:
– Bugünkü açılışın temel özelliği İstanbul, başkent Ankara, Egei bölgesi başta olmak üzere Türkiye ‘ nin birçok ilinde park, cadde ve sokakları açmış bulunmaktayız. Park ve müze bu kez İskilip ‘ te Mezopotamya medeniyetinin merkezini açıyor.
İskilip şehir başkanı Ali Suluk:
– Atatürk adına ormanlık faz terasında parkın açılışını gerçekleştirdik. Zamanında ulu önderimiz bizzat kendisi burayı Türk halkına çekmişti. Atatürk ülkemizin temelini isteyen liderdir. Bu yüzden Kazak şairini buralara layık bulduk. İki millet arasındaki dostluğun sembolü bu olsun. Buraya gelenlere Abai ‘ yi tanısın ve tahtadaki eserleri tanısın.
Türkiye ‘de Abai’ nin 175 kuruluş yıldönümüne yönelik etkinlikler bununla sınırlı değildir. Önümüzdeki günlerde Ankara ‘ nın Gülbaşlı ilçesinde bir park daha açılacak ve İstanbul ‘ un en büyük meydanlarından Abai ‘ nin adı verilecek.
Bu haber 161 kez okundu.
Reklam: TUĞRA MüZIK HAVUZLU çARşı NO: 3 İSKİLİP / ÇORUM. ZEKERIYA TOPRAK (0533 379 98 07)
Kültür - 11:55 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  Bir İlçe İki Şeyhülislam” Konulu Panel Gerçekleştirildi
  İskilip Müftülüğümüz tarafından düzenlenen “Bir İlçe, İki Şeyhülislam” konulu panel yoğun bir katılımla gerçekleştirildi. Panelde, İskilip’li olan Osmanlı’nın iki büyük Şeyhülislamı Ebussuud Efendi ve Sunullah Efendi konu edindi. İki oturumda gerçekleşen panel Şeyh Muhyiddîn-i Yavsî Camii İmam-Hatip’i Ramazan Doğan Hocamızın Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı. Açılış konuşmasını İlçe Müftümüz Sn. Vahit Demiral yaptı. Hocamız: “Ebussuûd Efendi […]
 • 02
  A Milli Takım’ın, 2022 Dünya Kupası Avrupa elemeleri play-off turundaki rakibi Portekiz oldu
  A Milli Takım’ın, 2022 Dünya Kupası Avrupa elemeleri play-off turundaki rakibi Portekiz oldu. Ay-Yıldızlı ekip, Portekiz’i geçmesi durumunda sahasında İtalya- Makedonya maçının galibiyle oynayacak.
 • 03
  MİLLİYETÇİ HAREKET PARTİSİ “İSTİŞARE TOPLANTISINI” GERÇEKLEŞTİRDİ
  Milliyetçi Hareket Partisi İlçe Başkanlığımız tarafından, Atatürk Orman Çiftliği Çok Amaçlı Toplantı ve Düğün Salonunda İstişare Toplantısı düzenlendi. İstişare Toplantısına; Milliyetçi Hareket Partisi İl Başkanı Agah Karapıçak, Merkez İlçe Başkanı Reşit Büzkaya, Belediye Başkanımız Ali Sülük, Milliyetçi Hareket Partisi İlçe Başkanı Ali Alıcı, İl Genel Meclis Üyesi Doğan Uçar, İl ve İlçe Yönetim Kurulu Üyeleri, […]
 • 04
  ERCÜMENT KEÇİK VEFAT ETTİ
  İskilip sevdalısı Diş Hekimi Ercüment Keçik vefat etti. Uzun yıllar İskilip’tede diş hekimligi yapan Keçik Ankara Çubuk Devlet Hastanesinde görevine devam ediyordu. Ercümen Keçik’ in cenazesi bu gün Cuma namazına müteakiben kılınacak olan cenaze namazından sonra Ankara Mamak Kıprıs Köyü mezarlığına defnedilecektir. Merhuma Allahtan rahmet, kederli ailesine ve sevenlerine başsağlığı dileriz.
 • 05
  Milliyetçi Hareket Partisi Çorum İl Başkanı Agah Karapıçak ve yönetim kurulu ziyareti
  Milliyetçi Hareket Partisi Çorum İl Başkanı Agah Karapıçak ve yönetim kurulu üyeleri İskilip Kaymakamı Muharrem Eligül’ ü ve İlçe Emniyet Müdürü Erol Karasu ‘ yu makamında ziyaret ettiler. İskilip Kaymakamı Muharrem Eligül ve Emniyet Müdürü Erol Karasu ziyaretten dolayı İl Başkanı Agah Karapıçak ve yönetim kurulu üyeleri’ ne teşekkür etti.