Parçalı bulutlu

İlçemiz Kazakistan devlet televizyonunda

Kültür - 28 Aralık 2020 11:55 A A

 

Abai ‘ nin balmumu heykeli Türk müzesine konuldu
Annesini ziyaret eden bir kişi, seçkin Kazak halkının adını taşıyan park, cadde ve caddeye kavuşacak. Son yıllarda sayısı arttı. İskilip Mezopatamya medeniyetinin merkezinde böyle bir yer daha yetiştirildi. Şu andan itibaren Abai Kunanbayuly ‘ nin odası en ünlü 12 bilim insanının müzesinde açık. Ülkenin Büyükelçiliği ve Şahar Meryeminin girişimiyle açılan müze, şehrin ortasında yer alıyor.
– Türkiye ‘nin Çorum il sakinleri ve misafirleri artık Abai’ nin hayatını ve eserlerini ′′ Bilim İnsanları ′′ müzesinde eksiksiz öğrenebilirler. Kazak şairinin en prestijli tarihi kurumu, Kazak şairinin balmumu heykeli ve Türkçeye tercüme edilen eserler ile oluşturuldu. Hiperalist heykel 2 ayda iki Türk usta tarafından yaptırıldı. Daha önce 60 ‘ e yakın sergi hazırlayan esnaflar, büyük bir düşünürün heykelini yapmadan önce şairin hayatını ve yaratıcılığını okudular ve incelediler.
Abai ‘ nin hiperrealist heykeli ülkemizin ustaları tarafından birkaç kez dikildi. Ve ilk defa yurt dışında Türkiye ‘ de tanıtılıyor.
Ayrıca İskilip ‘ te yürüyüş ve konforlu bir tatil için halka açık yeni bir yer ortaya çıktı. Parka Abai bilgisinin olduğu bir anıt tahtası yerleştirildi ve her iki tarafa da Kazakistan ve Türkiye ‘ ye ait bir yer kuruldu.
Kazakistan ‘ ın Türkiye Büyükelçisi Abzal Saparbekuly:
– Bugünkü açılışın temel özelliği İstanbul, başkent Ankara, Egei bölgesi başta olmak üzere Türkiye ‘ nin birçok ilinde park, cadde ve sokakları açmış bulunmaktayız. Park ve müze bu kez İskilip ‘ te Mezopotamya medeniyetinin merkezini açıyor.
İskilip şehir başkanı Ali Suluk:
– Atatürk adına ormanlık faz terasında parkın açılışını gerçekleştirdik. Zamanında ulu önderimiz bizzat kendisi burayı Türk halkına çekmişti. Atatürk ülkemizin temelini isteyen liderdir. Bu yüzden Kazak şairini buralara layık bulduk. İki millet arasındaki dostluğun sembolü bu olsun. Buraya gelenlere Abai ‘ yi tanısın ve tahtadaki eserleri tanısın.
Türkiye ‘de Abai’ nin 175 kuruluş yıldönümüne yönelik etkinlikler bununla sınırlı değildir. Önümüzdeki günlerde Ankara ‘ nın Gülbaşlı ilçesinde bir park daha açılacak ve İstanbul ‘ un en büyük meydanlarından Abai ‘ nin adı verilecek.
Bu haber 81 kez okundu.
Kültür - 11:55 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  İL BİRİNCİSİ HACI İSMAİL KAVLU İMAM HATİP LİSESİ
  Çorum İl Müftülüğü tarafından düzenlenen ‘On Kıta İlelebet İstiklal’ yarışmasına katılan Hacı İsmail Kavlu İmam Hatip Lisesi dereceyle döndü. Çorum İl Müftülüğü tarafından düzenlenen ‘On Kıta İlelebet İstiklal’ yarışmasında, ilçede 1. Olan Hacı İsmail Kavlu İmam Hatip Lisesi Öğrencisi Kevser Selinay Çöpatlamazın kompozisyonu, ilde ki elemelere katılarak birinci oldu. Hacı İsmail Kavlu İmam Hatip Lisesi […]
 • 02
  MÜRSEL ASLAN TÜRKİYE BİRİNCİSİ
  Belediye İskilipspor’lu Mürsel Aslan Antalya’da yapılan güreşlerde 57 kg’de Türkiye birincisi oldu. Enes Kavlu Türkiye üçüncüsü oldu. Belediye İskilipspor güreş sorumlusu Adem Uysal “Bizlere destek veren dua eden herkese çok teşekkür ederim. Bu günkü maçlar Ferhat Yiğit ve Yunus Emre Battal ile devam edecek” dedi.
 • 03
  KAVUNCU’DAN İSKİLİP’E GENÇLİK MERKEZİ MÜJDESİ
  Ak Parti Çorum Milletvekili Erol Kavuncu Gençlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu ile görüştü. İskilip, Sungurlu ve Bayat’a müjdeli haberi vererek ‘hayırlı olsun’ dedi. Kavuncu sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada; “Sungurlu İlçemize Güreş Eğitim Merkezi ile Yüzme Havuzu, İskilip ve Bayat İlçelerimize Gençlik Merkezleri hayırlı olsun. YETKİLİLER BAKANLIĞA DAVET EDİLEREK YATIRIM VE TESİSLERİN SÖZLEŞMELERİ İMZALANACAK İlçelerimizdeki […]
 • 04
  BELEDİYE İSKİLİP SPOR TÜRKİYE FİNALLERİNDE TER DÖKECEK
  Güreş Federasyonu Başkanlığının 2021 yılı faaliyet programı kapsamında düzenlenen U- 15 Milli takım seçme müsabakalarına Belediye İskilip Spor Güreşçileri de katılıyor. Milli Takımda ter dökecek güreşçilerin seçileceği müsabakalara, İlçemizden de Belediye Spor Kulübü 7 tane güreşçisiyle katılacak. Kilolarında başarılı olan pehlivanlar, Milli Takım Kampına alınarak, Avrupa Şampiyonasına hazırlanacak. BAŞARACAĞIZ Belediye Spor Kulübü Güreş Antrenörü Âdem […]
 • 05
  AK PARTİ İSKİLİP TEŞKİLATI KURUM ZİYARETLERİNE DEVAM EDİYOR
  Ak Parti İskilip İlçe teşkilatı kurum ziyaretlerine devam ediyor. Ak Parti İskilip İlçe Başkanı Yusuf Kaya ,Başkan Yardımcısı Murat Önder , İskilip Şoförler ve Nakliyeciler Odası Başkanı Abdurrahman Uysal , Baykallar Madencilik Yön. Kur. Başkanı Ali Baykal Orman Bölge Müdürü Halil Oflu ‘ yu makamında ziyaret ettiler. Ziyarette İskilip için mesire alanları yapımında istekte bulunuldu. […]