21° Kapalı

İL ÖZEL İDARESİ’NDEN EVLİK YOLU AÇIKLAMASI

Kültür - 12 Haziran 2021 08:57 A A
Açıklamada, Akşemseddin Hazretleri türbesinin Restorasyon ve Çevre düzenlemesi projesinin hazırlanmakta olduğu bildirildi.
İl Özel İdaresi Çorum’un İskilip ilçesinde Akşemseddin Hazretlerinin köy yolunun problemi ile ilgili eleştirilere cevap verdi.
Yapılan yazılı açıklamada, Habercim19’da 6 Haziran 2021 tarihli ‘Gerekirse 20 bin imzayla Külliye’ye gideriz’ başlığında yayınlanan habere açıklık getirildi.
İşte o açıklama: “Akşemseddin, İskilip’ten İstanbul’a uğurlandı” başlıklı haber içeriğinde, Bolu Çorumlular Derneği Kurucu Başkanının “21. Yüzyılda doğuda bile toprak yol kalmamışken, İstanbul’un manevi fatihi Akşemseddin Hazretlerinin köyünün yolu hala toprak yol olarak durması ne kadar tuhaf. Sözüm meclisten dışarı, bu yollardan katır bile geçemez…” ifadesi ile ilgili olarak kamuoyunun bilgilendirilmesi gerekmiştir.
İskilip ilçesine bağlı Dereseki köyü ile bu köyün bağlısı olan Evlik mahallesinin 1. derece ana ulaşım yolu farklı güzergahlardan sağlanmaktadır. Dereseki köyünün 1. derece ana ulaşım yolu İkikise-Dereseki grup yolu üzerinden sağlanmakta olup, 10 km’lik bu yolun tamamı asfalt sathi kaplama yapılmış olup, her iki köy asfalt yoldan faydalanmaktadır. Akşemseddin Hazretleri’nin köyü olarak ifade edilen Evlik mahallesinin 1. derece ana ulaşım yolu ise Kuzuluk-Ahvatyakası-Saraycık grup yolu üzerinden sağlanmakta olup, 19 km yolun tamamı asfalt sathi kaplama yapılmıştır. Evlik mahallesi ve diğer grup köyleri asfalt kaplama yoldan faydalanmaktadır.
Habere konu olan ve ‘toprak yol’ olarak ifade edilen yol ise Dereseki köyü ile Evlik mahallesinin ara bağlantı yolu olup yoğun olarak kullanılmamaktadır. İdaremizin 2. derece yol ağında bulunmakta ve stabilize kaplama vasfındadır.
Söz konusu bağlantı yolunun 2011 yılında onarımı ve devamında ise stabilize kaplaması yapılmıştır. Stabilize kaplaması ve makineli bakımı ihtiyaca binaen düzenli olarak yapılmakta, yaz ve kış aylarında sürekli araç trafiğine açık olup ulaşım sorunu bulunmamaktadır.
Ayrıca İl Özel İdaresi tarafından Evlik mahallesinde bulunan Akşemseddin Hazretleri türbesinin Restorasyon ve Çevre düzenlemesi projesi hazırlanmaktadır.”
Kent haber
Bu haber 85 kez okundu.
Kültür - 08:57 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  CACABEY GENÇLİK MERKEZİ SPORA TAHSİS EDİLDİ
  İskilip Belediyesi geçtiğimiz aylarda onarımı yapılan ve Kale yolunda bulunan binanın adını Cacabey Gençlik Merkezi olarak belirledi. Edinilen bilgilere göre Gençlik Merkezi Belediye İskilipspor’un kullanımına sunuldu. Öncelikle Güreş eğitim merkezinde çok sayıda madalya getiren genç pehlivanların yetişmesine mekânsal anlamda katkı sağlanması amaçlanıyor. Gençlik Merkezi’nin Belediye İskilipspor’lu gençlerin konforlu bir binada faaliyetlerini yürütme anlamında önemli bir […]
 • 02
  Ali Sülük’ten Ceylan’a cevap niteliğinde açıklama
     İskilip Belediye Başkanı Ali SÜLÜK yaptığı basın açıklamasında “Çorum milletvekilimiz Sayın Ahmet Sami Ceylan’ın 8 Eylül tarihinde iskilipinsesi tv kanalı Bizim Mahalle programında yaptığı açıklamalar ile ilgili Belediyemizi ilgilendiren iki hususta düzeltme yapma gereği hasıl olmuştur. Basın açıklamasının TOKİ ile ilgili bölümünde; “ TOKİ konutları için bir talep olmaması sebebiyle başlayamadık. Belediyemiz yerini göstersin […]
 • 03
  İskilip’te 19 Eylül Gaziler Günü törenle kutlandı
  İskilip Hükümet konağı önünde düzenlenen törene, İskilip Kaymakamı Muharrem Eligül,, Belediye Başkan vekili Murat Kiraz , Garnizon Komutanı Cem Ersever , İlçe Emniyet Müdürü Erol Karasu , Jandarma Komutanı Hakan Güven , Daire amirleri, gaziler katıldı. Törende, İskilip Kaymakamlığı , Garnizon Komutanlığı, Belediye Başkanlığı , Atatürk Anıtına çelenk koydu. Ardından saygı duruşunda bulunularak, İstiklal Marşı […]
 • 04
  İSKİLİPTE UYUŞTURUCU İLE MÜCADELE VE BİLİM SEMPOZYUMU YAPILACAK
  İskilip Belediyesi madde bağımlılığı ile mücadele edilmesi kapsamında 16-17 Ekim tarihlerinde alanında uzman profosörlerin katılımı ve İskilipli Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri bölümü Ana Bilim dalı Başkanı Prof. Dr. Ali Çayköylü Başkanlığında Uyuşturucu ile Mücadele ve Bilim adlı sempozyum düzenliyor. İki gün sürecek olan sempozyumu sosyal medyada duyuruna Belediye Başkanı Ali Sülük; “Belediyemiz himayesinde […]
 • 05
  SEBZE PAZARI ALTINA YAYA KÖPRÜSÜ
  İskilip Belediyesi Meydan ve Erenler Mahallesindeki vatandaşların pazara ve Bahabey mahallesine geçişini kolaylaştırmak için, sebze pazarı altına yaya köprüsü inşa ediyor. Belediye Başkanı Ali Sülük, köprü yapılacak alana giderek mahalle sakinleri ve Erenler Mahallesi Muhtarı Murat Sak ile birlikte incelemelerde bulundu. Konu ile ilgili bir açıklama yayınlayan Belediye Başkanı Ali Sülük; “Hemşerilerimizin istekleri doğrultusunda Sebze […]