10° Parçalı bulutlu

Haydi Türkiye Evden Kur’an Öğrenmeye

Eğitim - 25 Aralık 2020 12:00 A A
İskilip İlçe Müftüsü Vahit Demiral, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın “Haydi Türkiye Evden Kur’an Öğrenmeye” sloganıyla başlattığı program hakkında açıklamalarda bulundu. Covid-19 salgını hayatın birçok alanını etkilediği gibi, Kur’an eğitim-öğretim faaliyetlerini de etkiledi. Diyanet İşleri Başkanlığı da tarihin hiçbir döneminde kesintiye uğramayan Kur’an hizmetlerinin bu süreçte de kesintiye uğramaması için online olarak “Haydi Türkiye Evden Kur’an Öğrenmeye” sloganıyla Kur’an-ı Kerim Öğretim Programı hazırladı. Konuya ilişkin açıklama yapan İskilip İlçe Müftüsü Vahit Demiral, şöyle dedi; “Çeşitli meşgalelerle henüz Kur’an okumayı öğrenme fırsatı bulamamış vatandaşlarımız için evden Kur’an öğrenme imkânı bulunmaz bir fırsattır. Kur’an’ı Kerim’i bugüne kadar öğrenme fırsatı bulamamış 14 yaş ve üzerindeki erkek-kadın bütün vatandaşlarımız bu fırsatı değerlendirmelidirler. Nitekim Allah Rasûlü (sav) ‘Kalbinde Kur’an’dan bir miktar bulunmayan kimse harap ev gibidir.’diye buyurur. Harap kalbin imarı da ancak Kur’an’la mümkündür. Mümin her anını hayırla yaşamaya çalışır. Onun için Kur’an okumayı bilmeyen kardeşlerimiz evlerimize kapandığımız bu günleri Kur’an’ı öğrenmek için bir fırsat olarak görmeli ve bu doğrultuda değerlendirmelidir. Kur’an öğrenmek için kayıt olan vatandaşlarımızı ilçemizdeki hafız hocalarımıza emanet edeceğiz. Müftülük olarak kendi ilçemizde müracaat sayısına göre 14 ve 18 yaş grubunu ayrı bir canlı sınıf ortamı, 19 ve 30 yaş grubunu ayrı bir canlı sınıf ortamı, 31 yaş ve üzerini de ayrı bir canlı sınıf ortamı olacak şekilde planlayacağız.” dedi.
EN FAZLA 12 KİŞİLİK CANLI SINIF ORTAMI
İskilip Müftüsü günde 2 ders, haftada 3 gün toplam 2 aylık bir eğitim olacağını belirterek, “Mevcudu 12’nin üzerinde bir canlı sınıf olmayacak ve hocamız o vatandaşlarımızın iletişim bilgilerini aldıktan sonra kendileriyle irtibata geçecek. Tamamen vatandaş odaklı bir planlamayla Bayan Kur’an Kursu Öğreticilerimiz, imamlarımız, müezzinlerimiz müftülüğümüzün koordinesinde bu planlamayı hayata geçirecekler ve ellerindeki sayıya göre de grupları oluşturmuş olacağız.” dedi.
İLK DERS 28 ARALIK PAZARTESİ
İlk dersi 28 Aralık Pazartesi günü başlayacak olan Evden Kur’an Öğrenme Programına göre, 14 yaş ve üstü erkek ve bayan gençler kayıt olabilecek. 8 hafta boyunca, haftada 3 gün ve günde 2 saat dersin yapılacağı program günleri ve saatleri öğrencilerin taleplerine göre düzenlenebilecek. 2 tur şeklinde gerçekleştirilecek programın ilk turuna, 21 Aralık 2020-3 Ocak 2021 tarihleri arasında başvurular alındı ve dersler 28 Aralık 2020 – 21 Şubat 2021 tarihleri arasında yapılacak. İkinci tur başvuruları ise 4-17 Ocak 2021 tarihleri arasında alınacak ve dersler 11 Ocak-7 Mart 2021 tarihleri arasında gerçekleştirilecektir.
Bu haber 218 kez okundu.
Reklam: TUĞRA MüZIK HAVUZLU çARşı NO: 3 İSKİLİP / ÇORUM. ZEKERIYA TOPRAK (0533 379 98 07)
Eğitim - 12:00 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  Bir İlçe İki Şeyhülislam” Konulu Panel Gerçekleştirildi
  İskilip Müftülüğümüz tarafından düzenlenen “Bir İlçe, İki Şeyhülislam” konulu panel yoğun bir katılımla gerçekleştirildi. Panelde, İskilip’li olan Osmanlı’nın iki büyük Şeyhülislamı Ebussuud Efendi ve Sunullah Efendi konu edindi. İki oturumda gerçekleşen panel Şeyh Muhyiddîn-i Yavsî Camii İmam-Hatip’i Ramazan Doğan Hocamızın Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı. Açılış konuşmasını İlçe Müftümüz Sn. Vahit Demiral yaptı. Hocamız: “Ebussuûd Efendi […]
 • 02
  A Milli Takım’ın, 2022 Dünya Kupası Avrupa elemeleri play-off turundaki rakibi Portekiz oldu
  A Milli Takım’ın, 2022 Dünya Kupası Avrupa elemeleri play-off turundaki rakibi Portekiz oldu. Ay-Yıldızlı ekip, Portekiz’i geçmesi durumunda sahasında İtalya- Makedonya maçının galibiyle oynayacak.
 • 03
  MİLLİYETÇİ HAREKET PARTİSİ “İSTİŞARE TOPLANTISINI” GERÇEKLEŞTİRDİ
  Milliyetçi Hareket Partisi İlçe Başkanlığımız tarafından, Atatürk Orman Çiftliği Çok Amaçlı Toplantı ve Düğün Salonunda İstişare Toplantısı düzenlendi. İstişare Toplantısına; Milliyetçi Hareket Partisi İl Başkanı Agah Karapıçak, Merkez İlçe Başkanı Reşit Büzkaya, Belediye Başkanımız Ali Sülük, Milliyetçi Hareket Partisi İlçe Başkanı Ali Alıcı, İl Genel Meclis Üyesi Doğan Uçar, İl ve İlçe Yönetim Kurulu Üyeleri, […]
 • 04
  ERCÜMENT KEÇİK VEFAT ETTİ
  İskilip sevdalısı Diş Hekimi Ercüment Keçik vefat etti. Uzun yıllar İskilip’tede diş hekimligi yapan Keçik Ankara Çubuk Devlet Hastanesinde görevine devam ediyordu. Ercümen Keçik’ in cenazesi bu gün Cuma namazına müteakiben kılınacak olan cenaze namazından sonra Ankara Mamak Kıprıs Köyü mezarlığına defnedilecektir. Merhuma Allahtan rahmet, kederli ailesine ve sevenlerine başsağlığı dileriz.
 • 05
  Milliyetçi Hareket Partisi Çorum İl Başkanı Agah Karapıçak ve yönetim kurulu ziyareti
  Milliyetçi Hareket Partisi Çorum İl Başkanı Agah Karapıçak ve yönetim kurulu üyeleri İskilip Kaymakamı Muharrem Eligül’ ü ve İlçe Emniyet Müdürü Erol Karasu ‘ yu makamında ziyaret ettiler. İskilip Kaymakamı Muharrem Eligül ve Emniyet Müdürü Erol Karasu ziyaretten dolayı İl Başkanı Agah Karapıçak ve yönetim kurulu üyeleri’ ne teşekkür etti.