» Forum, Sohbet, İSKİLİP Haberleri, İskilipFM Radyo, İskilip Fotoğrafları, Resimleri, iskiliple ilgili videolar, İskilip Köyleri ve Daha Birçok İçerik.

  • Facebook Hesabınız İle Sitemize Hızlı Üye Olup Giriş Yapabilirsiniz
  • Veya Bilgilerinizi Kendiniz Girerek Üye Olup Giriş Yapabilirsiniz

» Haber Kategorileri

» Hit Haberler

» Son Haber Yorumları

» Haber İstatistikleri

 • Haber Sayısı 1684

 • Okunma Sayısı 4446706

 • Kategori Sayısı 22

 • Yorum Sayısı 829

» Ulucamiide resterasyon

Haber Resmi
Bookmark and Share
 • Beğenenler (0) Beğenmeyenler (0) Toplam (0)
   Beğenenler & Beğenmeyenler
Beğen Beğenme
Kültür Sanat Kategorisinde Gez
               
Paylaş
 

 

Osmanlı’nın vizyon eserlerinden biri olan, İskilip’in merkezinde bulunan, çarşı cami olarak ta bilinen ve Osmanlı mimarisinin tüm özelliklerini bünyesinde taşıyan Ulucami de İskilip Belediye Başkanı Numan Sezer’in talimatıyla geniş kapsamlı onarım çalışması başlatıldı.

İskilip Belediyesi Restorasyon Atölyesi ve diğer birimlerinin işbirliği ile titiz bir şekilde yürütülen çalışmalar gece, gündüz aralıksız olarak sürdürülüyor. Caminin topyekun onarımının kısa sürede bitirilip önümüzdeki Cuma günü tekrar ibadete açılması için Belediye Restorasyon ustaları başta olmak üzere Fen İşleri ve İmar İşleri Müdürlüğü ekipleri de seferber oldular.

1839 Yılında Çorum Ulucami örnek alınarak yapılan camide bu güne kadar yapılan geçici iyileştirmelerin caminin tarihten gelen mimari özelliğine zarar vermesini önlemek ve camiyi eski görkemli yapısına kavuşturmak amacıyla başlatılan çalışma çerçevesinde; ahşap kayıtlar elden geçiriliyor. Ahşap kayıtları tahrip eden haşeratların yapıya zarar vermesini önlemek üzere özel koruyucu malzemeler kullanılıyor. Caminin fiziki olarak yıpranan bölümleri de yapıldığı döneme uygun yapı malzemeleri ile onarılıyor. İç mekan tamamen boyanıyor. Yine minberdeki boya kazınarak caminin mimari yapısına uygun ahşap koruyucu ile kaplanıyor. Ses düzeni tamamen değiştirilen Ulucaminin avizeleri de yenilendi. Çalışmanın her aşamasını denetleyen Belediye Başkanı Numan Sezer Ulucaminin eski görkemli yapısına kavuşması için titiz bir çalışma yürütüldüğünü, çalışmaların aralıksız devam ettirildiğini, önümüzdeki Cuma günü ibadete açılmasını planladıklarını beyan etti.

Etiket : Ulucamiide, resterasyon,
HABER BİLGİLERİ
Ekleyen : zekeriyatoprak | Kategori : Kültür Sanat | Tarih : 03.03.2014 14:33:20 | Hit : 3001 | Yorum : 0

» Haber Yorumları

HABER YORUM YAZ

 

» Copyright

2o11-2012 © K4DjR
Sitemizde yayınlanan filmler dosyalar dökümanlar yazılı görsel işitsel ve programsal içeriklerin bir kısmı kopyadır ve tanıtım amaçlıdır hak sahiplerinin isteği doğrultusunda siteden 24 saat içinde kaldırılır Ayrıca sitemizde bulunan içeriklerin bi kısmı orjinal kalitesinde değildir hayal kırıklığına uğramamak için orjinallerini satın almalısınız ve içerikleri bilgisayarınızda 24 saatten fazla tutmanız T.C. yasalarına göre suç sayılır Butür içeriklerden sitemiz sorumlu değildir ekleyen ve kullanan üyeler tüm sorumluluğu kabul etmiş sayılır. sanalbasin.com üyesidir SiteMap | © C.C.P.