» Forum, Sohbet, İSKİLİP Haberleri, İskilipFM Radyo, İskilip Fotoğrafları, Resimleri, iskiliple ilgili videolar, İskilip Köyleri ve Daha Birçok İçerik.

  • Facebook Hesabınız İle Sitemize Hızlı Üye Olup Giriş Yapabilirsiniz
  • Veya Bilgilerinizi Kendiniz Girerek Üye Olup Giriş Yapabilirsiniz

» Haber Kategorileri

» Hit Haberler

» Son Haber Yorumları

» Haber İstatistikleri

 • Haber Sayısı 1684

 • Okunma Sayısı 4445636

 • Kategori Sayısı 22

 • Yorum Sayısı 829

» Ömer Erdoğan 'ın gurur tablosu

Haber Resmi
Bookmark and Share
 • Beğenenler (0) Beğenmeyenler (0) Toplam (0)
   Beğenenler & Beğenmeyenler
Beğen Beğenme
Kültür Sanat Kategorisinde Gez
               
Paylaş
 

 

Anadolu Fotoğraf Dergisinin İskilip’e olan ilgisi artarak devam ediyor.

Daha önce de 13. Sayısında dönemin Kaymakamı Mehmet Yılmaz’a ait fotoğraflara "İskilipten Portreler" adıyla yer veren dergi bu sayısında da "Bir Işıkta Sen Yak" sloganı ile Ayın Yeni Yüzü köşesinde Hemşehrimiz Fotoğraf sanatçısı Ömer Erdoğan’a yer verdi. İskilip’te Armoni Fotoğrafçılık sahibi Ömer Erdoğan İskilip’te ilklere imza atarak gösterdiği başarısı Anadolu Fotoğraf Dergisi tarafından da eserlerinin yayınlanmasına vesile oldu.

Dergide Ömer Erdoğan tarafından hazırlanan yazısında özgeçmiş ve başarısının sebeb-sonuçlarını anlatmakta. İşte o yazısı

1979, İskilip doğumluyum. Görsel objelere olan ilgim çocuk yaşlarda başladı. Gazete manşetlerinde sürekli didişen siyasetçileri, kupürleri kesip yapıştırmak suretiyle öpüştürüp koklaştırırdım o yıllarda. Belki onlar barışır da, ülkede barış olur diye. Çocuk aklı işte..

Photoshop gibi programların olmadığı dönemlerdi. Filmli bir makineden yatay kadraj ile etrafımı çevreleyen doğayı çekip panoramalar yapardım,

Malum, günümüzdeki dijital makineler yok denecek kadar az. Teknolojinin İskilip’e gelişi ise "Yedi Uyuyanlar"ın uyuyup uyanması zamanına tekabül edecek bir gecikmeyle gerçekleşiyordu. Ben de filmleri banyo yaptırmadan kesip parçalara ayırmak suretiyle birleştirip-teknolojiye inat- sadece gözlerimi kamaştırmak için genişçe bir alanı negatif seyretmenin keyfine varıyordum. Çok değil, belki 15 yıl öncesine ait bir olaydı bu ama şimdilerde panorama çekim yapan cep telefonlarının yaygınlaşması bile gözlerimi boş yere kamaştırmamış olduğumun bir göstergesi diyorum bazen.

Fotoğrafa 2003 yılında başladım diyebilirim.

İskilip’te sosyal zaman kullanımınız içinizden ne geçiyorsa onu yapmakla sınırlıydı adeta, yani bir fotoğrafçı için sınırsız bir görsel alan, bir yanı Karadeniz iklimi, bir yanı Anadolu’nun bozkır iklimi ve bıçak gibi kesiliveriyor coğrafya tam ortadan, haliyle insanların ve mimarilerinin kültürel dokusu da çok farklılıklar gösteriyordu.

Bir yanda orman köyleri, derme çatma evler, bir yanda tezekten ahırlar, Kızılırmak ahalisi ve bunların tam ortasında, bu kültürün başkenti, İskilip..

ömer-erdoğanBu mozaik yapı, fotoğraflanmayı hak edecek kadar asildi belki de. Ve ben, şehrin mimari yapısından tutun, tüm sokaklarını tek tek fotoğraflamaktan ayrı bir keyif alıyordum. Ama beni en çok cezbeden, insanların yüzlerindeki o yaşanmışlık fışkıran ifadelerdi. Bu yüzdendir ki, insan ve yaşama dair kareleri işlemekten hiç bir zaman bıkmadım.

Sonrasında Ankara ve Muğla’da reklam sektöründe çalıştım. Grafikerliğin bana kattığı çok şey olduğunu düşünüyorum.

Ticari nesnelerin ürünlerin ve sahaların çekiminden ziyade kadrajıma sıra dışı olayları, insana ait konuları aktarmak istiyordum, onları seyretmek daha büyük heyecan veriyordu bana.

2009 yılında İskilip’e daimi olarak yerleştim, "fotoğraf" denince aklıma gelen tek şey fotoğraflanacak kareler ve zenginlikler değildi elbette. Bana fotoğrafın bir sanat olduğunu öğreten ve şehrin ulusal ve uluslararası camiada tanınmasına büyük katkısı olan, fotoğraf adına öğrendiğim bir çok şeyi kendisine borçlu olduğum hocam, Sabri Çiçekçi ile beraber aynı şehirde yaşayacak ve şehri belgeleyecek olmanın mutluluğuydu.

Anadolu Fotoğraf Dergisi için tıklayınız.

Şehrin güzelliklerini bir çok paylaşım sitelerinde paylaşarak başladım işe. Ardından önemli fotoğraf kulüplerini, şehrin bilinmeyen renklerini görmeleri için davet ettim. Bu guruplarla gittiğim her yerde de İskilip’in doğal güzelliklerini ve bozulmamış yönünü anlatan sunumlar yaptım. Bugün artık yeni bir Atlantis keşfi heyecanıyla, ilkbahardan sonbahara kadar, onlarca hatta yüzlerce fotoğrafçı eski arastaları, sokakları, kültür zenginliğini fotoğraflamaya geliyorlar.

Şehre 1942 de gelen Bedri Rahmi’nin gelini Hughette Eyüboğlu da kısa zaman öncesine kadar İskilip’te ikamet etmekteydi.

Şehirde açılan Çatalkara Kültür Sanat Evi nde koordinatör olarak dört ay kadar kendisiyle çalışma sansına sahip oldum. Hugette de en az bir İskilipli kadar İskilip’i seviyordu. Çatalkara Kültür Sanat Evi adına Cumhurbaşkanlığında ilk kez ulusal bir Fotoğraf sergisi açtık.

Ardından Fransa’ya, uluslararası bir etkinliğe onur konuğu olarak davet edildik. Uluslararası bir sergiye onur konuğu olarak davet edilmek ve hatta Türkiye’yi temsilen orada bulunmak ve etkinliğin afişinde en üstte Türkiye’yi sembolize eden objelerin bulunmasını görmek heyecan vericiydi. Uluslararası bir sokak sergisinde en önemli sokak bize ayrılmıştı. Bedri Rahmi’nin motifleri ve eserleriyle yan yana bir fotoğraf sergisi açmak heyecan verici bir duyguydu. Daha bir gün önce fotoğrafladığım bir el sanatı ustası portresinin etrafına farklı renklerde, farklı kültürlerdeki insanların toplanıp merakla incelemeleri, sorular yöneltmeleri, bir insanın yaşamındaki en önemli andı belki de.

FOTOĞRAFA BAKMAK

Yıllar önce, İskilip’in panoramik görüntüsü almak için tarihi bir caminin minaresine çıkmıştım. Buradan şehrin siluetini pozlamak istemiştim. Ama, minareye çıktığımda ışığın uygun olmadığını fark ettim. Tam inecek iken amacıma uygun olmasa da gördüklerimi bir kaç kare çektim. Daha sonra bu görüntüleri arkadaşlarımla paylaştım. Onlardan çok sayıda teknik konularda eleştiriler aldım; ışık çok sertmiş, yanal ışığın detaylara katkısı iyi olmamışmış, gölgelerin de konuların tamamlayıcı unsurlarını yok ettiği gibi yorumlar ve eleştiriler.. Yani, ya bu fotoğrafı çekmemeliydim ya da bu fotoğrafı çekmek için uygun bir saati beklemeliydim!

Aradan çok yıllar geçti. Geçtiğimiz yıl, aynı minareden 1960 yılında çekilmiş bir fotoğraf buldum. Çeken kişi bilinmiyordu. Hoşuma gittiği için bu fotoğrafı da arkadaşlarımla paylaştım. Bu sefer gelen tepkiler ilginçti. Hoşlarına gittiğini söylüyorlar, sadece mekanla ilgili anılarını dile getiriyorlardı. Bu, belki de şu soruyu sormayı gerektiriyordu; fotoğraf sadece bir belge midir, yoksa sanat mıdır?

Aynı yıl, uluslararası bir sergi için Paris’teyim ve bir fotoğraf müzesinde dolaşıyorum. Sergide gözüme Londra’nın, New York’un Chicago’nun siyah beyaz fotoğrafları takıldı. Fotoğraftaki ışık kullanımı, kadraj ve şehrin sokak görüntülerindeki konuya dahil edilmiş yardımcı ögelerin dizilişi etkileyiciydi. Acaba yeni çekilmiş fotoğraflar olabilirler mi dedirtecek nitelikteydiler. Eserlerin etiketlerine baktığımda 1927 - 1934 lü yıllara ait olduklarını ve Brenice Abbott isimli Amerikalı bir fotoğrafçının imzası olduğunu gördüm.

Bir yanda, 1960 yılında, minareden çekilen bir fotoğrafa sadece bir belge olarak bakıldığını; öte yanda, çok daha eski zamanlarda çekilmiş Berenice Abott’un fotoğraflarında hem yaşanmışlığı hem de belge sanatının niteliklerini sergileyerek bugünlere sanat eseri olarak bırakmasına şahit oldum. Bu sergiyi izledikten sonra, fotoğraf artık benim için sadece belgecilik değil, nitelikli bir belgeyi sanata dönüştürerek miras olarak bırakabilme amacı haline geldi.

Yani, fotoğraf sanat mıdır derseniz,

Evet! Hem de resim kadar, sanat.

Öyle ki, sizde ışıkla çiziyorsunuz bu sanatta.

Bu arada geçtiğimiz mayıs ayında hayalim olan Armoni Fotoğraf stüdyosu’nu memleketim iskilip’te açarak özellikle düğün fotoğrafçılığına farklı bir boyut kazandırmak istedim Türkiye’nin her yanına Düğün ve Albüm çekimlerine gidiyor ve yeni çiftlerimizin mutluluklarına ortak olmanın keyfini yaşıyorum.

Tüm fotoğraf dostlarına selam ve muhabbetlerimle.

Etiket : Ömer, Erdoğan, ın, gurur, tablosu,
HABER BİLGİLERİ
Ekleyen : zekeriyatoprak | Kategori : Kültür Sanat | Tarih : 03.01.2014 17:26:53 | Hit : 3815 | Yorum : 0

» Haber Yorumları

HABER YORUM YAZ

 

» Copyright

2o11-2012 © K4DjR
Sitemizde yayınlanan filmler dosyalar dökümanlar yazılı görsel işitsel ve programsal içeriklerin bir kısmı kopyadır ve tanıtım amaçlıdır hak sahiplerinin isteği doğrultusunda siteden 24 saat içinde kaldırılır Ayrıca sitemizde bulunan içeriklerin bi kısmı orjinal kalitesinde değildir hayal kırıklığına uğramamak için orjinallerini satın almalısınız ve içerikleri bilgisayarınızda 24 saatten fazla tutmanız T.C. yasalarına göre suç sayılır Butür içeriklerden sitemiz sorumlu değildir ekleyen ve kullanan üyeler tüm sorumluluğu kabul etmiş sayılır. sanalbasin.com üyesidir SiteMap | © C.C.P.