» Forum, Sohbet, İSKİLİP Haberleri, İskilipFM Radyo, İskilip Fotoğrafları, Resimleri, iskiliple ilgili videolar, İskilip Köyleri ve Daha Birçok İçerik.

  • Facebook Hesabınız İle Sitemize Hızlı Üye Olup Giriş Yapabilirsiniz
  • Veya Bilgilerinizi Kendiniz Girerek Üye Olup Giriş Yapabilirsiniz

» Haber Kategorileri

» Hit Haberler

» Son Haber Yorumları

» Haber İstatistikleri

 • Haber Sayısı 1684

 • Okunma Sayısı 4445112

 • Kategori Sayısı 22

 • Yorum Sayısı 829

» Korelilere İskilip dolması

Haber Resmi
Bookmark and Share
 • Beğenenler (0) Beğenmeyenler (0) Toplam (0)
   Beğenenler & Beğenmeyenler
Beğen Beğenme
Kültür Sanat Kategorisinde Gez
               
Paylaş
 

 

Koreliler İskilip dolmasına hayran kaldı
Koreliler kendilerine ikram edilen Çorum'un yöresel yemeği olan 'İskilip Dolması'na hayran kaldı.

Yusuf ÇINAR/ÇORUM, (DHA)- KORE Cumhuriyeti Türkiye Büyükelçiliği ve Kültür ve Turizm Bakanlığı iş birliğiyle düzenlenen 'Anadolu Odise' etkinliğine katılan Güney Kore heyeti, Çorum'da tarihi ve turistik yerleri gezdi. Koreliler kendilerine ikram edilen Çorum'un yöresel yemeği olan 'İskilip Dolması'na hayran kaldı.


Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Kore Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği işbirliğinde iki ülke arasında işbirliğinin güçlendirilmesi, dostluk ve kardeşlik bağlarının güçlendirilmesi amacıyla 'Anadolu Odise' programı kapsamında emekli büyükelçi, bilim adamları, sanatçılar ve basın mensuplarından oluşan bir heyet Türkiye’ye geldi. Heyetin başkanlığını Hanyang Üniversitesi'nden Prof. Dr. Hee Soo Lee üstlenirken, heyette Güney Kore'de bulunan birçok üniversiteden öğretim üyeleri, arkeologlar, yazarlar ve gazeteciler yer aldı.

İstanbul, İzmir, Konya, Nevşehir'i ziyaret eden heyet, Hititlerin başkentinin bulunduğu Çorum'a da uğradı. Program kapsamında katılımcılar Çorum'da ilk olarak Boğazkale'de Hititlerin başkenti Hattuşa'yı ziyaret etti. Burada Hititleri tanıma fırsatı bulan Güney Koreli ziyaretçiler, daha sonra Çorum'a geldi.

Çorum Müzesi'nde düzenlenen törenle heyeti Vali Yardımcısı Adem Saçan, İl Garnizon Komutanı Albay Şenduran İnan, Belediye Başkan Yardımcısı Zeki Gül, İl Kültür ve Turizm Müdürü Ömer Arslan karşıladı. Karşılamanın ardından katılımcılara Çorum yöresine özgü halkoyunları gösterisi ve Çorum Kafkas Derneği tarafından dans gösterisi sergilendi. Gösterileri beğeniyle izleyen Güney Koreli ziyaretçiler, gösteriler sırasında müziğe ayak uydurarak alkışlarla ritim tuttu.

Ardından ise Çorum Müzesi Konferans Salonu'nda bir konferans düzenlendi. Konferansta Boğazkale Kazısı Sorumlularından Prof. Dr. Tayfun Yıldırım, Hititler tarihi, jeopolitik konumu hakkında katılımcılara bilgiler sundu. Daha sonrasında ise heyet Çorum Müzesi'ni gezerek Hititlere ait tarihi eserleri inceleme imkanı buldu.

Ardından müze bahçesinde Çorum Valiliği tarafından misafirler onuruna verilen resepsiyona geçildi. Resepsiyonda heyete Vali Yardımcısı Adem Saçan'ın yanı sıra AK Parti Milletvekili ve TBMM İdare Amiri Salim Uslu, AK Parti Milletvekili Lütfiye İlksen Ceritoğlu Kurt da eşlik etti.

Resepsiyonun açılış konuşmasını AK Parti Milletvekili Lütfiye İlksen Ceritoğlu Kurt yaptı. Kore ile Türkiye'nin ilişkilerinin geliştirilmesinde Anadolu Odise Programı'nın büyük önem taşıdığını vurgulayan Ceritoğlu, misafirlere "Hoş geldiniz" dedi. Konuşmaların ardından Vali Yardımcısı Adem Saçan, Güney Kore heyeti başkanı Prof. Dr. Hee Soo Lee'ye Hititleri sembolize eden bir hediye takdim etti.

Törende ayrıca Prof. Dr. Hee Soo Lee de, Vali Yardımcısı Adem Saçan, AK Parti Milletvekili ve TBMM İdare Amiri Salim Uslu'i ile AK Parti Milletvekili Lütfiye İlksen Ceritoğlu Kurt'a çeşitli hediyeler armağan etti.

İSKİLİP DOLMASINA HAYRAN KALDI

Öte yandan resepsiyonda bir Çorum geleneği de yaşatıldı. Katılımcılara Çorum'a özgü yemekler ikram edilirken, İskilip Dolması ikramı öncesinde kazan açma töreni gerçekleştirildi. Törende İskilip Dolmasıyla ilgili aşçılardan bilgi alan heyet başkanı Prof. Dr. Hee Soo Lee, dolmanın yapımının 12 saat sürmesini öğrendiğinde şaşkınlığını da gizleyemedi. Kazanın kapağının açılmasıyla birlikte etrafa yayılan kokuya "Ooo" tepkisini veren katılımcılar, İskilip Dolmasını tadarak hayran kaldıklarını belirtiler. Yemek öncesinde dolmayı tatma imkanı bulan heyet başkanı Prof. Dr. Hee Soo Lee, "Çok hoş. Harika bir tadı var. İki kişi yemek yesen, birisi yanında ölse fark etmezsin. O kadar lezzetli" ifadelerini kullandı. Resepsiyon yemek ikramının ardından sona erdi. Güney Koreli heyet ise, Çorum’dan ayrıldı.
haber: http://www.osmancikgundem.com/?Syf=18&Hbr=978322&%2FKoreliler-kendilerine-ikram-edilen-%C3%87orumun-y%C3%B6resel-yeme%C4%9Fi-olan-%C4%B0skilip-Dolmas%C4%B1na-hayran-kald%C4%B1.#.WXY0U0Jw-Yo.facebook
iskilip.org Resimler iskilip.org Resimler

Etiket : Korelilere, İskilip, dolması,
HABER BİLGİLERİ
Ekleyen : zekeriyatoprak | Kategori : Kültür Sanat | Tarih : 25.07.2017 20:14:12 | Hit : 502 | Yorum : 0

» Haber Yorumları

HABER YORUM YAZ

 

» Copyright

2o11-2012 © K4DjR
Sitemizde yayınlanan filmler dosyalar dökümanlar yazılı görsel işitsel ve programsal içeriklerin bir kısmı kopyadır ve tanıtım amaçlıdır hak sahiplerinin isteği doğrultusunda siteden 24 saat içinde kaldırılır Ayrıca sitemizde bulunan içeriklerin bi kısmı orjinal kalitesinde değildir hayal kırıklığına uğramamak için orjinallerini satın almalısınız ve içerikleri bilgisayarınızda 24 saatten fazla tutmanız T.C. yasalarına göre suç sayılır Butür içeriklerden sitemiz sorumlu değildir ekleyen ve kullanan üyeler tüm sorumluluğu kabul etmiş sayılır. sanalbasin.com üyesidir SiteMap | © C.C.P.