» Forum, Sohbet, İSKİLİP Haberleri, İskilipFM Radyo, İskilip Fotoğrafları, Resimleri, iskiliple ilgili videolar, İskilip Köyleri ve Daha Birçok İçerik.

  • Facebook Hesabınız İle Sitemize Hızlı Üye Olup Giriş Yapabilirsiniz
  • Veya Bilgilerinizi Kendiniz Girerek Üye Olup Giriş Yapabilirsiniz

» Haber Kategorileri

» Hit Haberler

» Son Haber Yorumları

» Haber İstatistikleri

 • Haber Sayısı 1684

 • Okunma Sayısı 4443912

 • Kategori Sayısı 22

 • Yorum Sayısı 829

» İSKİLİP ONU BEKLİYOR...

Haber Resmi
Bookmark and Share
 • Beğenenler (1) Beğenmeyenler (0) Toplam (1)
   Beğenenler & Beğenmeyenler
   EmreKavlu(+1),
Beğen Beğenme
Kültür Sanat Kategorisinde Gez
               
Paylaş
 

 

Çorum'un İskilip ilçesinden, 2004 yılında Balıkesir'in Edremit ilçesine getirilen 85 yıllık ahşap cami, yapılan görüşmelerin ardından İskilip'e tekrar götürülmesi için söküldü.

Çorum'un İskilip ilçesinden, 2004 yılında Balıkesir'in Edremit ilçesine getirilen 85 yıllık ahşap cami, yapılan görüşmelerin ardından İskilip'e tekrar götürülmesi için söküldü.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Edremit'in Kadıköy beldesinde antikacılık yapan İshak Olcay tarafından satın alındıktan sonra sökülerek kamyonla getirildiği Edremit'te aslına uygun olarak yeniden yapılan ve aradan geçen yaklaşık 9 yılda İzmir- Çanakkale kara yolunu kullananların ilgisini çeken ahşap cami, tekrar İskilip'e götürülmesi için söküldü. İskilip Belediyesi ile gerçekleştirilen görüşmelerin ardından ikinci kez yaklaşık 850 kilometre yol gidecek cami, ilçede müze ve ibadethane olarak hizmet verecek.

İskilip Belediyesi adına Edremit'e gelen imar ve restorasyondan sorumlu Murat Kopkop, 2004 yılında Edremit'e taşınan camiyi tekrar İskilip'e geri kazandırmak için belediye başkanının talimatıyla geldiklerini ve söküm işlemlerine başladıklarını ifade etti.

Kopkop, caminin ilçeye götürülmesinin, bölge halkını sevindireceğini kaydetti.

Edremit'in Kadıköy beldesinde antikacılık yapan İshak Olcay, bir gezi kapsamında İskilip'in Kızılcabayır köyündeki 1928 yapımı ahşap caminin söküleceğini öğrenmişti. Yenisinin yapılması nedeniyle sökülmesi ve parçalarının yakacak olarak değerlendirilmesi planlanan yaklaşık 25 tonluk camiyi, Çorum Valiliği, Vakıflar Genel Müdürlüğü, Diyanet İşleri Başkanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve il müdürlükleriyle yazışmalarının ardından satın alan Olcay, parçalarına ayırdığı 85 yıllık caminin malzemelerini, 2004 yılının nisan ayında kiraladığı bir kamyonla getirdiği Edremit'te aslına uygun yeniden yapmıştı.

KAYNAK: http://www.corumhakimiyet.net/Detay/38832/85-YILLIK-AHSAP-CAMI-ISKILIP-E-GERI-DONUYOR.aspx

Etiket : İSKİLİP, BEKLİYOR ,
HABER BİLGİLERİ
Ekleyen : K4DjR | Kategori : Kültür Sanat | Tarih : 26.02.2013 11:36:26 | Hit : 2258 | Yorum : 1

» Haber Yorumları

HABER YORUM YAZ

 
 • suat
  Bence Balıkesir'de kalmalıydı. İskilip'teyken kıymetini mi bildiler sanki. Sanıyorum virane bir vaziyetteymiştir. Dağ köylerinde bunun gibi pek çok caminin olduğuna inanıyorum. İskilip Belediyesi sahip çıkacaksa onlara sahip çıksın. Ben İskilipli bir mimar olarak "Aferin" demiyorum... Virane halde bulunan pek çok dini ve sivil mimaride tarihi eserimiz var, onlara sahip çıkılsın. Saygılarımla... Suat Zobu
  26.02.2013 12:43:30


  Beğenenler (1) Beğenmeyenler (0) Toplam (1)

» Copyright

2o11-2012 © K4DjR
Sitemizde yayınlanan filmler dosyalar dökümanlar yazılı görsel işitsel ve programsal içeriklerin bir kısmı kopyadır ve tanıtım amaçlıdır hak sahiplerinin isteği doğrultusunda siteden 24 saat içinde kaldırılır Ayrıca sitemizde bulunan içeriklerin bi kısmı orjinal kalitesinde değildir hayal kırıklığına uğramamak için orjinallerini satın almalısınız ve içerikleri bilgisayarınızda 24 saatten fazla tutmanız T.C. yasalarına göre suç sayılır Butür içeriklerden sitemiz sorumlu değildir ekleyen ve kullanan üyeler tüm sorumluluğu kabul etmiş sayılır. sanalbasin.com üyesidir SiteMap | © C.C.P.