» Forum, Sohbet, İSKİLİP Haberleri, İskilipFM Radyo, İskilip Fotoğrafları, Resimleri, iskiliple ilgili videolar, İskilip Köyleri ve Daha Birçok İçerik.

  • Facebook Hesabınız İle Sitemize Hızlı Üye Olup Giriş Yapabilirsiniz
  • Veya Bilgilerinizi Kendiniz Girerek Üye Olup Giriş Yapabilirsiniz

» Haber Kategorileri

» Hit Haberler

» Son Haber Yorumları

» Haber İstatistikleri

 • Haber Sayısı 1684

 • Okunma Sayısı 4443774

 • Kategori Sayısı 22

 • Yorum Sayısı 829

» İskilip "Mangala" oyunu ile tanışıyor

Haber Resmi
Bookmark and Share
 • Beğenenler (0) Beğenmeyenler (0) Toplam (0)
   Beğenenler & Beğenmeyenler
Beğen Beğenme
Kültür Sanat Kategorisinde Gez
               
Paylaş
 

 

İskilip Kaymakamlığı, Türk topluluklarında 4 bin yıllık geçmişe sahip strateji ve zeka oyunu "mangalayı" öğrencilere tanıtmak için çalışma başlattı.
Kaybolmaya yüz tutan oyunun canlandırılması amacıyla İskilip Kaymakamı Şuayip Gürsoy’un girişimleriyle alınan mangala takımları ilçedeki eğitim kurumlarına dağıtıldı.
Kaymakam Şuayib Gürsoy, çocukların zeka gelişimine büyük yarar sağlayacak olan mangala oyun takımından 100 adet alındığını ve okullara dağıtımının yapılmaya başlandığını söyledi.
Mangalanın bir tür zeka oyunu olarak bilindiğini dile getiren Gürsoy, "Tarihi araştırmalar mangala oyununun Sakalar, Hunlar ve Göktürkler döneminde oynandığına işaret ediyor. Mangala oyunu tarih boyunca zeka geliştirici bir oyun olarak oynanmıştır. 1554 yılında İstanbul’da temelleri atılmış olan bu oyunun, Avrupa’da görülmesi ise bizden 96 yıl sonra olmuştur. Türklerin bu oyunu tartışmadan, çok seviyeli bir şekilde oynadığı ve 5 yaşından itibaren de çocuklarına öğrettikleri görülmektedir. Bu oyun çocuklarımızda muhakeme, mukayese, tedbir, savunma, kurnazlık, uyanıklık, önceden görme, esneklik, direnme, sağgörü ve belleklerinin gelişmesine katkı sağlayan bir oyundur" dedi.
Eğitimci Mahmut Özkoca ise, çocuklarımızın çağdaş ülkeler seviyesine ancak bilgilerini iyi kullanarak yükselebileceklerini belirterek "Sayın Kaymakamımızın girişimiyle alınan mangala oyunu, çocuklarımızın ruhsal gelişimleri yanında, akılcı, kavgadan uzak, araştıran, bilinçaltı isteklerinin gelişmesini ve hayal gücünü tetikleyen bir oyun türüdür. Kaymakamımızın eğitim-öğretimine destek olması yanında çocuklarımıza bu tür gereçler temin etmesi biz öğretmenler açısından da memnuniyetle karşılanmaktadır. Bizler fahri olarak bu oyunun yaygınlaşması için gayret edeceğiz" diye konuştu.
Mangala’nın okullarda yaygınlaşması ve çocuklara öğretilmesi konusunda Sakarya İlkokulu öğretmenleri Mahmut Özkoca, Ayfer Hazır ve Hakan Bayrak’ın çalışmalar yapacağı, önümüzdeki günlerde de okullararası turnuva yapılması planlanıyor.

Etiket : İskilip, Mangala , oyunu, tanışıyor,
HABER BİLGİLERİ
Ekleyen : zekeriyatoprak | Kategori : Kültür Sanat | Tarih : 10.01.2014 21:41:34 | Hit : 4032 | Yorum : 0

» Haber Yorumları

HABER YORUM YAZ

 

» Copyright

2o11-2012 © K4DjR
Sitemizde yayınlanan filmler dosyalar dökümanlar yazılı görsel işitsel ve programsal içeriklerin bir kısmı kopyadır ve tanıtım amaçlıdır hak sahiplerinin isteği doğrultusunda siteden 24 saat içinde kaldırılır Ayrıca sitemizde bulunan içeriklerin bi kısmı orjinal kalitesinde değildir hayal kırıklığına uğramamak için orjinallerini satın almalısınız ve içerikleri bilgisayarınızda 24 saatten fazla tutmanız T.C. yasalarına göre suç sayılır Butür içeriklerden sitemiz sorumlu değildir ekleyen ve kullanan üyeler tüm sorumluluğu kabul etmiş sayılır. sanalbasin.com üyesidir SiteMap | © C.C.P.