» Forum, Sohbet, İSKİLİP Haberleri, İskilipFM Radyo, İskilip Fotoğrafları, Resimleri, iskiliple ilgili videolar, İskilip Köyleri ve Daha Birçok İçerik.

  • Facebook Hesabınız İle Sitemize Hızlı Üye Olup Giriş Yapabilirsiniz
  • Veya Bilgilerinizi Kendiniz Girerek Üye Olup Giriş Yapabilirsiniz

» Haber Kategorileri

» Hit Haberler

» Son Haber Yorumları

» Haber İstatistikleri

 • Haber Sayısı 1684

 • Okunma Sayısı 4443992

 • Kategori Sayısı 22

 • Yorum Sayısı 829

» İskilip Esnaf Sanatkarlar Odası kaybolan meslek demircilik belgeseli hazırlattı

Haber Resmi
Bookmark and Share
 • Beğenenler (0) Beğenmeyenler (0) Toplam (0)
   Beğenenler & Beğenmeyenler
Beğen Beğenme
Kültür Sanat Kategorisinde Gez
               
Paylaş
 

 

İskilip Esnaf sanatkarlar odası başkanlığı tarafından ilçede bulunan Demirci esnaflarının tanıtılması gelecek nesillere kayıt altına almak için envanter çalışması gerçekleştirdi.

Çalışma kapsamında ilçede bulunan esnaflar tarafından hazırlanan ürünlerin tanıtılması, el emeği ürünlerin yapılışları hakkında ustalar tarafından bilgiler verildi. Ustaların sıklıkla rahatsızlık konuları arasında eleman bulamama ve buna bağlı olarak ta yetişecek yeni nesillerde bu mesleğin kaybolma olasılıkları korkuttuğu ifadelerine yer verdiler.

Demircilerde kanun kapsamına alınsın.

İskilip Esnaf Sanatkarlar Odası Başkanı İsmet Uslu tarafından hazırlatılan tanıtım filmi 1 saat 34 dakikalık bir görüntüden oluşuyor. Görüntüler içerisinde sıklıkla Demirci esnaflarının da "kendi ürettikleri ürünleri satanlara münhasır olmak üzere el dokuma işleri, bakır işlemeciliği, çini ve çömlek yapımı, sedef kakma ve ahşap oyma işleri, kaşıkçılık, bastonculuk, semercilik, yazmacılık, yorgancılık, keçecilik, lüle ve oltu taşı işçiliği, çarıkçılık, yemenicilik, oyacılık ve bunlar gibi geleneksel, kültürel, sanatsal değeri olan ve kaybolmaya yüz tutan meslek kollarında faaliyette bulunanlardan esnaf muaflığına ilişkin şartları taşıyanlara talepleri halinde vergi dairesince Esnaf Vergi Muafiyeti Belgesi verilebilmesi" konusunda ki kanun kapsamına alınmasını talep ettiklerini yetkililerin bu konuda kendilerini görmelerini duymalarını istediğini ifade etti.
Videoların tamamını Bağlantı Adresi izleyebilirsiniz.
1. BÖLÜM
İskilip Esnaf Sanatkarlar Odası Kültür Hizmeti... ile hbr19 2. BÖLÜM
İskilip Esnaf Sanatkarlar Odası Kültür Hizmeti... ile hbr19

Etiket : İskilip, Esnaf, Sanatkarlar, Odası, kaybolan, meslek, demircilik, belgeseli, hazırlattı,
HABER BİLGİLERİ
Ekleyen : zekeriyatoprak | Kategori : Kültür Sanat | Tarih : 12.12.2013 20:12:21 | Hit : 4870 | Yorum : 0

» Haber Yorumları

HABER YORUM YAZ

 

» Copyright

2o11-2012 © K4DjR
Sitemizde yayınlanan filmler dosyalar dökümanlar yazılı görsel işitsel ve programsal içeriklerin bir kısmı kopyadır ve tanıtım amaçlıdır hak sahiplerinin isteği doğrultusunda siteden 24 saat içinde kaldırılır Ayrıca sitemizde bulunan içeriklerin bi kısmı orjinal kalitesinde değildir hayal kırıklığına uğramamak için orjinallerini satın almalısınız ve içerikleri bilgisayarınızda 24 saatten fazla tutmanız T.C. yasalarına göre suç sayılır Butür içeriklerden sitemiz sorumlu değildir ekleyen ve kullanan üyeler tüm sorumluluğu kabul etmiş sayılır. sanalbasin.com üyesidir SiteMap | © C.C.P.