» Forum, Sohbet, İSKİLİP Haberleri, İskilipFM Radyo, İskilip Fotoğrafları, Resimleri, iskiliple ilgili videolar, İskilip Köyleri ve Daha Birçok İçerik.

  • Facebook Hesabınız İle Sitemize Hızlı Üye Olup Giriş Yapabilirsiniz
  • Veya Bilgilerinizi Kendiniz Girerek Üye Olup Giriş Yapabilirsiniz

» Haber Kategorileri

» Hit Haberler

» Son Haber Yorumları

» Haber İstatistikleri

 • Haber Sayısı 1684

 • Okunma Sayısı 4445160

 • Kategori Sayısı 22

 • Yorum Sayısı 829

» İsdak 1. İskilip Yaylaları Şenliğine Katılım Yoğundu

Haber Resmi
Bookmark and Share
 • Beğenenler (0) Beğenmeyenler (0) Toplam (0)
   Beğenenler & Beğenmeyenler
Beğen Beğenme
Kültür Sanat Kategorisinde Gez
               
Paylaş
 

 

SDAK 1. İskilip Yaylaları Yaz Şenliği gerçekleştirildi. Şenliğe İlçe dışından çok sayıda katılımcı iştirak etti. Etkinlik kapsamında temelleri dönemin Çorum Valisi Nurullah Çakır tarafından atılan ve ülke genelinde ki onsekiz kültür yolundan bir tanesi olan Kızılırmak Havzası Gastronomi yolunun 2 ayrı rotası yüründü. İki günlük etkinlik kapsamında 9,7 km ve 11,8 km’lik parkurlar arasında Yalak yaylasında kamp kuruldu. Kamp ateşi etrafında, kültürel değerlerin tanıtılması için konuklara İskilip Dolması ikram edildi. Yerel sanatçılar ateş etrafında söyledikleri Türk Halk Müziği ve sanat müziği ile samimi bir ortam oluşturdular. Kurulan Kamp Sonrasında Ertesi gün Sorgun Köyüne yürüyerek ulaşan ekip Buradan araçlarla İskilip’teki tarihi ve turistlik mekanları gezdikten sonra illerine hareket ettiler. Dernek Başkanı Hasan Güçlü yaptığı açıklamada " Bu şenlik bize göre İskilip’in Doğa Sporlarının tanıtılması açısından çok önemlidir. Bulunduğumuz coğrafyada kamplı ve ulusal anlamda olması bizleri heyecanlandırdı.İlk günden beri olumlu yorumlar almak ise bizde dernek olarak amacına ulaştığına inanmamıza yol açtı. İlk defa bu çapta büyük bir etkinlik düzenlememizden dolayı Meydana gelen küçük aksaklıklar için katılımcılarımızdan özür dileriz. Ayrıca bu etkinlik ve doğa sporları kapsamında, Çorum’dan bizi yalnız bırakmayan, her türlü desteği sağlayan İl Özel İdare Genel Sekreterimiz Sayın Ömer Arslan, Özel İdare Genel Sekreter Yardımcımız Bülent Kankurdan, İl Kültür Müdürümüz Ali Özüdoğru ile İl özel idare ve Kültür Turizm Müdürlüğünde görevli değerli katılımcılara, İskilip Kaymakamımız Sayın Şuayib Gürsoy’a, Sosyal Yardımlaşma Vakıf Müdürü İsmail Tığlı’ya, Derneğimizin Yönetim Kuruluna ve üyelerine, Ahlatçık Köyü Muhtarı İmdat Çakır’a ve emeği geçen herkese teşekkür ederim. Umarız ki İskilip Halkı da bu etkinliği benimser ve bundan sonra düzenleyeceğimiz etkinlik ve yürüyüşlere daha fazla katılım gösterir. Bu etkinlik İskilip tanıtımı için yapılmış ve her kesimden insanın, sözde değil özde memleketini seven her bireyin bu etkinliklere gerektiği kadar katkı sunmasını bekliyoruz." dedi.

Ayrıca etkinliğimize katılan Ankara Hiking Trekking Dağcılık ve Doğa Sporları Grubu lideri Çetin Oğuz ise etkinlik sonrasında: "Detay düşünülerek hazırlanmış bu şenlik uygulamasındaki kusursuz akışla belli ki çok uzun bir hazırlık ve emek ürünüydü.. teşekkür ederek başlamak istiyorum .İsdak yönetimine ve Başkanları Hasan Güçlü beye.. Bir insan toprağına ancak bu kadar gönül bağı ile bağlı olabilir..İskilip için yaptıklarını asla unutmayacağım.. bir çok il ve ilce yöneticisinin de katılımıyla gerçekleşen şenlik muhteşemdi.. programa biraz gecikmeyle katıldık.. kamp hazırlığı bittikten sonra muhteşem bir akşam yemeği bizi bekliyordu.. menüde yöresel meşhur İskilip dolması nın hazırlanışı sunumu , ayran salatalıkla hazırlanan ve sirkeyle tatlandırılan İskilip’e özel sirke salatası ve un helvası .. muhteşem bir lezzet üçlüsüydü.gece küçük bir sinevizyon gösterisi ile çorum ve İskilip tanıtıldı bizlere .. sonrasında İskilip’li üç liseli gençlerin grubunun harika konseri vardı bizler için .. harika bir canlı performans sergilediler.. gece yağan şiddetli yağmur bile neşemizi kaçıramadı. sabah yaylada kalan ailenin bizler için ısıtıp kampa getirdikleri sütü içmememiz için çağırmalarıyla uyandık.. kahvaltımız sanki beş yıldız otelde sunulan açık büfe kahvaltı gibiydi sunumları. krepler. yöresel domatesler biberler. peynirler v.s.. öğlen kumanyamız ise muhteşem yufka ekmek dürümdü . Türkiye’deki sayılı işaretlenmiş kültür yollarından birisinde olduğumuz ve bu yolunda adının gastronomi yolu olmasından dolayı yiyecek içecek kısmını biraz detaylı anlatmaya çalıştım. parkura diyecek yoktu.. yer yer tırmanış yer yer orman içi ve zirvelerle yürüyüşümüzü keyifli bir yürüyüşle kalabalık bir katılımcı ekiple sorunsuz tamamladık.. finaldeki Sorgun köyü gerçekten tarih kokan ve yaşayan bir köy olduğu her halinden belli . uzun sözün kısası bu birincisiydi .. derim ki ikincisini muhakkak kaçırmayın . bu arada Ankara’da yaşayan Çorumlu hele hele İskilipli arkadaşlara sesleniyorum , grup liderleri arkadaşlara sesleniyorum .. ölmeden önce görülmesi gereken bu yerleri lütfen arkadaşlarımıza anlatalım .. ve buraları görmelerini sağlamaya çalışalım .. İl kültür müdürlüğü ve İsdak bunun için yüzlerce kitapcık ,katalog, broşür bastırmış ve tanıtım cd leri hazırlatmış .. ve bunlardan bir miktar ekip liderleri arkadaşlarımıza ulaştırmak üzere bana verdiler.. bu tarihi gastronomi yolunu isteyen arkadaşlarımıza bu setlerden ulaştırabilirim .. sözlerimi bitirirken bir kere daha İsdak’a ve başkanları Hasan Güçlü beye bu organizasyonda emeği geçen tüm iskilipli dostlarımıza grubunuz , ekibimiz ve şahsım adına sonsuz teşekkürler ediyorum .. selam ve sevgilerimle." şeklindeki memnuniyetlerini dile getiren bir mesajla derneğin çalışmalarının ne derece güzel etkiler oluşturduğunu anlattı ve teşekkür etti.
iskilip.org Resimler
iskilip.org Resimler

Etiket : İsdak, İskilip, Yaylaları, Şenliğine, Katılım, Yoğundu,
HABER BİLGİLERİ
Ekleyen : zekeriyatoprak | Kategori : Kültür Sanat | Tarih : 09.09.2014 16:00:37 | Hit : 1972 | Yorum : 0

» Haber Yorumları

HABER YORUM YAZ

 

» Copyright

2o11-2012 © K4DjR
Sitemizde yayınlanan filmler dosyalar dökümanlar yazılı görsel işitsel ve programsal içeriklerin bir kısmı kopyadır ve tanıtım amaçlıdır hak sahiplerinin isteği doğrultusunda siteden 24 saat içinde kaldırılır Ayrıca sitemizde bulunan içeriklerin bi kısmı orjinal kalitesinde değildir hayal kırıklığına uğramamak için orjinallerini satın almalısınız ve içerikleri bilgisayarınızda 24 saatten fazla tutmanız T.C. yasalarına göre suç sayılır Butür içeriklerden sitemiz sorumlu değildir ekleyen ve kullanan üyeler tüm sorumluluğu kabul etmiş sayılır. sanalbasin.com üyesidir SiteMap | © C.C.P.