» Forum, Sohbet, İSKİLİP Haberleri, İskilipFM Radyo, İskilip Fotoğrafları, Resimleri, iskiliple ilgili videolar, İskilip Köyleri ve Daha Birçok İçerik.

  • Facebook Hesabınız İle Sitemize Hızlı Üye Olup Giriş Yapabilirsiniz
  • Veya Bilgilerinizi Kendiniz Girerek Üye Olup Giriş Yapabilirsiniz

» Haber Kategorileri

» Hit Haberler

» Son Haber Yorumları

» Haber İstatistikleri

 • Haber Sayısı 1684

 • Okunma Sayısı 4445157

 • Kategori Sayısı 22

 • Yorum Sayısı 829

» Gülseren Südor la "İskilip Desenleri"

Haber Resmi
Bookmark and Share
 • Beğenenler (0) Beğenmeyenler (0) Toplam (0)
   Beğenenler & Beğenmeyenler
Beğen Beğenme
Kültür Sanat Kategorisinde Gez
               
Paylaş
 

 

GÜLSEREN SÜDOR "İSKİLİP DESENLERİ" KONULU SERGİ İÇİN İSKİLİP’E GELİYOR
BEDRİ RAHMİ’NİN ÖĞRENCİSİ ÇATALKARA’DA RESİM SERGİSİ AÇIYOR
Ünlü ressam şair Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun öğrencisi Gülseren Südor hocası Eyüboğlu’nun ardından 69 yıl sonra 2011 yılında bizzat İskilip’e gelerek oluşturduğu "İskilip Desenleri" isimli sergisini açıyor.
"Galeri Diani’nin" katkıları ile İskilip Çatalkara Kültür ve Sanat Evi’nde 21 Eylül 2014 Pazar günü saat 16:00’da açılışı gerçekleştirilecek sergi İskilip Belediyesinin katkıları ile yürütülüyor. Sergi 2 ay boyunca açık kalacak. Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun gelini Hughette Eyüboğlu’da 1.5 yıl aradan sonra serginin açılışı için İskilip’e gelecek isimler arasında.
Açılışın yapıldığı gün İskilip Kaymakamlığı tarafından düzenlenen "Bedri Rahmi Eyüboğlu" konulu hikaye yarışmasında dereceye girenlere ödülleri 19:00’da İskilip Azmimilli İlkokulu konferans salonunda verilecek.
Gülseren Südor’un konu hakkında kaleme aldığı yazı ;
HOCAM BEDRİ RAHMİ EYÜBOĞLU’NA SONSUZ SAYGILARIMLA
İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’nde 1966-1970 yılları arasında tam dört yıl atölye hocam olmasından büyük gurur duyduğum B.R Eyüboğlu’nun 1942 de Cumhuriyet Halk Partisi’nin ressamlar için sağladığı olanaklar ile ‘’Yurt İçi Gezileri’’ kapsamında Çorum’daki çalışmaları sırasında İskilip’e geldiğinde bu beldeye hayran kalarak iki-üç gün kalmasından tam olarak altmış dokuz yıl sonra 2011 yılında oğlu Mehmet’in eşi Hüget Eyüboğlu’nun daveti üzerine bende İskilip’e giderek o yörede desenler çalışma olanağına sahip oldum.
İskilip’in hocamın zamanından bu yana halen bakir kalmış olmasından etkilenerek, Anadolu Topraklarının güzelliğinden bende büyük bir zevkle yararlanarak İskilip’in her mahallesini, her yöresini ve insanlarını tanıyarak kendimce resimlemeye çalıştım.
En çokta görsel olarak bir sanatçının kanını harekete geçiren, o geçmiş yüzyıllardan kalma hüzünle ve sabırla aslına uygun olarak restore edilmeyi bekleyen eski mahallelerindeki evlerinden, bacalarından, kapılarından çok etkilendim.
Evlerin, dükkanların önünde oturan insanların pencereden bakan insanının içten ve samimi bakışları beni çok etkiledi. Etrafta koşuşturan ’’ Şimdi sen ne yapıyon teyzem?’’ diyen çocukları bağrıma basasım geldi. Ancak onları desenlerimde yaratan kadar doğal halleri ile yansıtamayacağımdan çekinerek bıraktım oyunlarına devam ettiler. Ben sokaklara örtü yayarak bir arada madımak ayıklayan, ceviz kıran kadınları sohbetlerini bölmeden resimlerime konu yaptım ki büyük şehirlerde yaşayan insanlar imece usulünün ne olduğunu görsünler, anlasınlar istedim.
Arasta’da, bana hiç aldırmadan, sanki ürettiklerini hemen satın alacak olanlar kuyrukta bekliyormuşçasına vakar ve gururla işlerine devam eden ustalar gördüm. ‘’İyi ki halen varsınız, iyi ki halen bu el sanatlarını yaşatıp, koruyup çalışmaya devam eden yüreğiniz var’’ dedim. İçimden, ustaların yaptıkları işler nedeni ile örselenmiş, yıpranmış ellerini öpmek geldi ama yine cesaret edemedim. Yalnızca desenlerini çizmekle yetindim.
Bende B.Rahmi’nin yetiştirdiği bir ressam olarak onun kadar İskilip’i severek ve isteyerek desenlerime aktardım. İskilip’te Arasta’daki ustalar sayesinde zamanın acımasız akışı içinde teknolojiye yenilmeden kalabilen el sanatlarının değerini daha çok takdir ettim. İskilip’i görüp yaşadıktan sonra, kale içinde ve çeşitli mahallelerini gezerken hocamın Anadolu sevgisinin nerelerden beslenip resimlerine kaynak olduğunu daha iyi anladım.
Akademideki biz İstanbul’da doğup büyüyen genç öğrencilerine hiç durmadan yinelediği, diline pelesenk edindiği ‘Çocuklar; Anadolu’yu gezip görün. Ananızın helal sütü gibi size sunduğu her güzelliği kana, kana içip beslenin. Bu üzerinden elliden fazla medeniyetin gelip geçen topraklardan sanatsal olarak beslenerek üretin’’ derken yarım asır sonra ne demek istediğin daha iyi anladım.
Ben İskilip’e yağ gibi kayan asfalt yollar üzerinde son model bir araba ile gelmiş iken; Hocamın yetmiş yıl öncesinin ve de o zamanın koşullarında bir de resim malzemeleri ile ufacıkta olsa bir kalacak bir yeri olup olmadığını bilmeden buralara nasıl ulaşabildiği bir filim şeridi gibi gözümün önüne geldi.
Anadolu’nun tüm doğal güzelliklerini, tarihi ve kültürel öz geçmişini insanının iç güzelliğini bağrında saklayan İskilip’te sergi açmayı Çatalkara Sanat Evi ve Yazmalı Konağın işlevlerine son verilmeden öncesi planlamış idim.
Elli yıl öncesinde ta Kanada’dan ülkemize gelip bizlere ve Eyüboğlu ailesine katılarak, bizleri bizden, Anadolu’yu, insanını, sanatını bizlerden neredeyse daha çok severek sahip çıkan Eyüboğlu ailesi gelini olarak İskilip’te bir kültür ve sanat hareketi başlatmak amacı ile maddi, manevi tüm olanaklarını seferber eden Hüget Eyüboğlu’nun, tüm gayretlerinin heba edilmesi neticesinde maalesef hüsrana uğradım. Ancak yeni yerel yönetimin ve de eczacı Mustafa Sak bey gibi bir çok aydın kişinin beldesini her açıdan kalkındırmanın, tanıtmanın, yüceltmenin yolunun kültürel ve sanatsal faaliyetlerle olabileceğinin bilincinde olmaları nedeni ile el ele vermesi neticesinde bu gün burada sergimi açabiliyorum.
Bedri Rahmi hocamı ebediyete uğurlayışımızın üzerinden otuz dokuz yıl, buraları keşfedişinin üzerinden geçmiş yetmiş iki yıl ve benimde yetmiş yaşımı devirmeme bir yıl kalmış iken; Bu sergiyi açabilmiş olmam beni çok mutlu ediyor
Sanatın özündeki zor, karmaşık, iniş çıkışı bol sarp ve herkes tarafından anlaşılmaz yollarında emeklerini ortaya koyan Türk Resim Tarihi’nin mihenk taşları olarak ebediyete kadar baki kalacak olan hocam B.R. Eyüboğlu’nu, sanatta yol göstericim olan eşi Eren Eyüboğlu’nu ve o dönemin diğer sanatçılarını saygı ile anarken; Sevgili arkadaşım Hüget Eyüboğlu’nu şimdiye kadar olan çalışmaları nedeni ile kutlarken, gelecekteki tüm çalışmalarında da başarılar diliyorum.

GÜLSEREN SÜDOR
16 EYLÜL 2014 FENERYOLU /İSTANBUL
iskilip.org Resimler iskilip.org Resimler iskilip.org Resimler

Etiket : Gülseren, Südor, İskilip, Desenleri ,
HABER BİLGİLERİ
Ekleyen : zekeriyatoprak | Kategori : Kültür Sanat | Tarih : 18.09.2014 11:37:00 | Hit : 2155 | Yorum : 0

» Haber Yorumları

HABER YORUM YAZ

 

» Copyright

2o11-2012 © K4DjR
Sitemizde yayınlanan filmler dosyalar dökümanlar yazılı görsel işitsel ve programsal içeriklerin bir kısmı kopyadır ve tanıtım amaçlıdır hak sahiplerinin isteği doğrultusunda siteden 24 saat içinde kaldırılır Ayrıca sitemizde bulunan içeriklerin bi kısmı orjinal kalitesinde değildir hayal kırıklığına uğramamak için orjinallerini satın almalısınız ve içerikleri bilgisayarınızda 24 saatten fazla tutmanız T.C. yasalarına göre suç sayılır Butür içeriklerden sitemiz sorumlu değildir ekleyen ve kullanan üyeler tüm sorumluluğu kabul etmiş sayılır. sanalbasin.com üyesidir SiteMap | © C.C.P.