» Forum, Sohbet, İSKİLİP Haberleri, İskilipFM Radyo, İskilip Fotoğrafları, Resimleri, iskiliple ilgili videolar, İskilip Köyleri ve Daha Birçok İçerik.

  • Facebook Hesabınız İle Sitemize Hızlı Üye Olup Giriş Yapabilirsiniz
  • Veya Bilgilerinizi Kendiniz Girerek Üye Olup Giriş Yapabilirsiniz

» Haber Kategorileri

» Hit Haberler

» Son Haber Yorumları

» Haber İstatistikleri

 • Haber Sayısı 1684

 • Okunma Sayısı 4445470

 • Kategori Sayısı 22

 • Yorum Sayısı 829

» Osmanlı Dönemine Ait Mezar Taşları Araştırması Yapılıyor.

Haber Resmi
Bookmark and Share
 • Beğenenler (0) Beğenmeyenler (0) Toplam (0)
   Beğenenler & Beğenmeyenler
Beğen Beğenme
Gündem Kategorisinde Gez
               
Paylaş
 

 

İskilip Belediyesi Osmanlı Dönemine ait Mezar Taşları ve Kitabeleri araştırması ile bir ilke daha imza atıyor. Araştırmacı, eğitimci, yazar Nurettin Tanay başkanlığında kurulan araştırma ekibi ilçede bulunan tüm mezarlıkları ve bazı mahallelerde özel mülkiyetlerde bulunan mezar taşlarını tarayarak Osmanlı dönemine ait mezar taşları ve kitabelerini görüntülüyor. İkinci etapta bir uzman tarafından tercümesi yapılarak araştırma raporu hazırlanacak ve çalışma katalog halinde yayınlanacak.

Belediye Başkanı Numan Sezer yapılan çalışma hakkında yaptığı açıklamada ecdadımızı daha iyi öğrenmek, İskilip’in bilinmeyen tarihini aralamak, bu mezar taşlarının kaybolmasını önlemek, koruma altına almak, araştırmacılara yeni bir alan açmak ve toplum hafızasına katkıda bulunmak amacıyla bu çalışmayı başlattıklarını beyan etti. Sezer, çalışma tamamlandığında bir katalog hazırlanacağını, katalogda mezar taşı ve kitabesi ile birlikte tercümesinin de bulunacağını, tespit edilen mezar taşlarının yerinde korunarak mezar taşları müzesi oluşturacaklarını belirterek, çalışmada gayretlerinden dolayı araştırmacı yazar Nurettin Tanay’a teşekkür etti.

Araştırmacı, yazar Nurettin Tanay "Çalışmanın sonucunda Mezar Taşları Müzesi oluşturmayı hedefliyoruz. Bilinmeyen mezar taşları ve kitabelerinin yanında bilinenleri de inceliyoruz. Bu çalışma gelecek nesillere ışık tutacak ve İskilip tarihinin bilinmeyen yönleri ortaya çıkacaktır. Bu projede bizlere her türlü desteği sağlayan Belediye Başkanı Numan Sezer’e şükranlarımı sunuyorum. Hemşerilerimizden de mezarlıklarımız haricinde bildikleri özel mülkiyetlerde bulunan mezar taşlarını İskilip Belediyesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğüne bildirmelerini rica ediyoruz. Çalışmalarımız bazı çevre köyleri de kapsamakta olup, gelen her türlü bilgiyi değerlendireceğiz." dedi.


Etiket : Osmanlı, Dönemine, Mezar, Taşları, Araştırması, Yapılıyor ,
HABER BİLGİLERİ
Ekleyen : K4DjR | Kategori : Gündem | Tarih : 26.04.2013 21:14:24 | Hit : 3626 | Yorum : 0

» Haber Yorumları

HABER YORUM YAZ

 

» Copyright

2o11-2012 © K4DjR
Sitemizde yayınlanan filmler dosyalar dökümanlar yazılı görsel işitsel ve programsal içeriklerin bir kısmı kopyadır ve tanıtım amaçlıdır hak sahiplerinin isteği doğrultusunda siteden 24 saat içinde kaldırılır Ayrıca sitemizde bulunan içeriklerin bi kısmı orjinal kalitesinde değildir hayal kırıklığına uğramamak için orjinallerini satın almalısınız ve içerikleri bilgisayarınızda 24 saatten fazla tutmanız T.C. yasalarına göre suç sayılır Butür içeriklerden sitemiz sorumlu değildir ekleyen ve kullanan üyeler tüm sorumluluğu kabul etmiş sayılır. sanalbasin.com üyesidir SiteMap | © C.C.P.