» Forum, Sohbet, İSKİLİP Haberleri, İskilipFM Radyo, İskilip Fotoğrafları, Resimleri, iskiliple ilgili videolar, İskilip Köyleri ve Daha Birçok İçerik.

  • Facebook Hesabınız İle Sitemize Hızlı Üye Olup Giriş Yapabilirsiniz
  • Veya Bilgilerinizi Kendiniz Girerek Üye Olup Giriş Yapabilirsiniz

» Haber Kategorileri

» Hit Haberler

» Son Haber Yorumları

» Haber İstatistikleri

 • Haber Sayısı 1684

 • Okunma Sayısı 4443783

 • Kategori Sayısı 22

 • Yorum Sayısı 829

» İskilip için doğal gaz ümidi

Haber Resmi
Bookmark and Share
 • Beğenenler (2) Beğenmeyenler (0) Toplam (2)
   Beğenenler & Beğenmeyenler
   valentino(+1), EmreKavlu(+1),
Beğen Beğenme
Gündem Kategorisinde Gez
               
Paylaş
 

 

Bakanlar Kurulu, doğal gazın ülke genelinde yaygınlaştırılması hedefi doğrultusunda, mevcut doğal gaz dağıtım bölgeleri lisans kapsamı dışında kalan merkez nüfusu 10 binin üzerindeki ilçelere doğal gaz ulaştırılmasını sağlamak amacıyla BOTAŞ'ı yetkilendirdi Bakanlar Kurulu, doğal gazın ülke genelinde yaygınlaştırılması hedefi doğrultusunda, mevcut doğal gaz dağıtım bölgeleri lisans kapsamı dışında kalan merkez nüfusu 10 binin üzerindeki ilçelere doğal gaz ulaştırılmasını sağlamak amacıyla BOTAŞ'ı yetkilendirdi.

Bakanlar Kurulu'nun Mevcut Doğal Gaz Dağıtım Bölgeleri Lisans Kapsamı Dışında Kalan İlçelere Doğal Gaz Ulaştırması Amacıyla BOTAŞ Genel Müdürlüğünün Görevlendirilmesine İlişkin Kararı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Karar, doğal gazın ülke genelinde yaygınlaştırılması hedefi doğrultusunda, mevcut doğal gaz dağıtım bölgeleri lisans kapsamı dışında kalan merkez nüfusu 10 binin üzerindeki ilçelere doğal gaz ulaştırılmasını sağlamak amacıyla yapılacak yatırımlara ilişkin usul ve esasları belirlemeyi amaçlıyor.

-ABONE BAĞLANTI BEDELİ 6 AY İÇİNDE YATACAK-

Karara göre, mevcut doğal gaz dağıtım bölgeleri lisans kapsamı dışında kalan merkez nüfusu 10 binin üzerindeki ilçelerden, ilçe merkezindeki toplam elektrik abone sayısının asgari yüzde 60'ına tekabül eden elektrik abonesinin, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından belirlenen abone bağlantı bedelini ilgili il özel idaresince belirlenecek bir banka hesabına yatırmış olan ilçelere doğal gaz ulaştırılmasını teminen inşa edilmesi gerekli şehir besleme hatları için gereken yatırımlar, Boru Hatları ile Petrol Taşıma Anonim Şirketi (BOTAŞ) tarafından gerçekleştirilecek.

İlçelerde doğal gazın ulaştırılması konusunda istekli olan elektrik abonelerince abone bağlantı bedeli bu Kararın yürürlüğe girmesini takip eden 6 ay içinde ilgili il özel idaresince açılacak hesaba yatırılacak ve nemalandırılacak.

Bu Kararın yürürlüğe girmesini takip eden 6 ayın sonunda abone bağlantı bedelini yatıran elektrik abone sayısı toplamı, toplam elektrik abone sayısının yüzde 60'ını geçen ilçelere bağlantı hatlarının yapımı için ilgili il özel idaresi tarafından BOTAŞ'a başvuruda bulunulacak.

Başvuruda bulunanların ilçedeki toplam elektrik abone sayısının yüzde 60'ını geçmediği ilçeler ile herhangi bir sebeple bağlantı hattı yatırımı gerçekleştirilemeyen ilçeler için yatırılan abone bağlantı bedelleri, ilgili il özel idaresi tarafından geri ödeme gününe kadar işlemiş olan faizi ile birlikte abone bağlantı bedelini yatıran elektrik abonelerine iade edilecek.

-YATIRIMLAR BOTAŞ TARAFINDAN KARŞILANACAK-

Söz konusu ilçelere doğal gaz ulaştırılması için yapılacak şehir besleme hatlarına ilişkin yatırımların bedeli BOTAŞ tarafından karşılanacak. BOTAŞ'ın talep etmesi durumunda, bu Karar kapsamındaki yatırım bedeli ödenmemiş sermayesine mahsup edilmek üzere Hazine Müsteşarlığı bütçesine konulacak ödenekten Kuruluşa aktarılacak.

Bu Karar kapsamında doğal gaz ulaştırılacak ilçeler için BOTAŞ tarafından inşa edilecek boru hattı yatırımı ve bütçesi Kalkınma Bakanlığınca BOTAŞ Yatırım Programına dahil edilecek.

Karara göre, toplanacak bedellerin yönetilmesi ve nemalandırılmasına ilişkin usul ve esaslar, Hazine Müsteşarlığının uygun görüşü üzerine, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından belirlenecek.

SALİM USLU ENERJİ BAKANI İLE DOĞALGAZI GÖRÜŞTÜ

28 Nisan 2013 tarih ve 28631sayılı resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren 2013/4347 sayılı Bakanlar Kurulu Kararına göre; Mevcut doğalgaz dağıtım bölgeleri lisans kapsamı dışında kalan, merkez nüfusu 10.000’in üzerinde olan ilçelere doğalgaz ulaştırılması için BOTAŞ Genel Müdürlüğü görevlendirildi. Alaca, Osmancık ve İskilip ilçelerimizin doğalgazdan yararlanması amacıyla bugün Çorum Milletvekilleri; Salim Uslu, Cahit Bağcı, Murat Yıldırım, Osmancık Belediye Başkanı Bekir Yazıcı, Alaca Belediye Başkanı Muhammet Esat Eyvaz ve İskilip Belediye Başkanı Numan Sezer ile birlikte TBMM’de Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ile bir toplantı gerçekleştirdiler.

Çorum Milletvekilleri toplantı sonrasında bir açıklama yaparak; "2013/4347 nolu bakanlar kurulunda alınan kararı ve uygulamasına ilişkin, usul ve esasları görüştük. Zaman içerisinde bazı taleplerimizin takipçisi olmaya devam edeceğiz. Osmancık ve Alaca ilçelerimizle ilgili geçmişte yaşanan prosedürü, uygulamayı bu yatırım programında öncelikler arasında yer almasını istedik." dediler.

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın yaklaşımının müspet olduğunu belirten Çorum Milletvekilleri, Bakan Yıldız’ın "kurumlar arası bir çalışmanın yapıldığını, süreci kendisinin ve bürokratlarının yakından takip edeceğini" ifade ettiğini söylediler.

Çorum Milletvekilleri Salim Uslu, Cahit Bağcı ve Murat Yıldırım Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ı Çorum’a davet ettiklerini, Bakan Yıldız’ın davete olumlu baktığını ve önümüzdeki günler için Çorum’a program yapabileceklerini ifade ettiğini söylediler.

Kaynak: iskilipinsesi.com

Etiket : İskilip, için, doğal, ümidi,
HABER BİLGİLERİ
Ekleyen : K4DjR | Kategori : Gündem | Tarih : 08.05.2013 12:18:35 | Hit : 3032 | Yorum : 1

» Haber Yorumları

HABER YORUM YAZ

 
 • zekeriyatoprak
  Haber güzel de İskilip'e doğalgaz nasıl bağlancak düşündürücü. Yollar zaten bir karmaşa birde doğalgaz hattı için kazıldığını düşünsenİze
  08.05.2013 19:15:15


  Beğenenler (0) Beğenmeyenler (0) Toplam (0)

» Copyright

2o11-2012 © K4DjR
Sitemizde yayınlanan filmler dosyalar dökümanlar yazılı görsel işitsel ve programsal içeriklerin bir kısmı kopyadır ve tanıtım amaçlıdır hak sahiplerinin isteği doğrultusunda siteden 24 saat içinde kaldırılır Ayrıca sitemizde bulunan içeriklerin bi kısmı orjinal kalitesinde değildir hayal kırıklığına uğramamak için orjinallerini satın almalısınız ve içerikleri bilgisayarınızda 24 saatten fazla tutmanız T.C. yasalarına göre suç sayılır Butür içeriklerden sitemiz sorumlu değildir ekleyen ve kullanan üyeler tüm sorumluluğu kabul etmiş sayılır. sanalbasin.com üyesidir SiteMap | © C.C.P.