» Forum, Sohbet, İSKİLİP Haberleri, İskilipFM Radyo, İskilip Fotoğrafları, Resimleri, iskiliple ilgili videolar, İskilip Köyleri ve Daha Birçok İçerik.

  • Facebook Hesabınız İle Sitemize Hızlı Üye Olup Giriş Yapabilirsiniz
  • Veya Bilgilerinizi Kendiniz Girerek Üye Olup Giriş Yapabilirsiniz

» Haber Kategorileri

» Hit Haberler

» Son Haber Yorumları

» Haber İstatistikleri

 • Haber Sayısı 1684

 • Okunma Sayısı 4447610

 • Kategori Sayısı 22

 • Yorum Sayısı 829

» Dolandırılıyoruz

Haber Resmi
Bookmark and Share
 • Beğenenler (0) Beğenmeyenler (0) Toplam (0)
   Beğenenler & Beğenmeyenler
Beğen Beğenme
Gündem Kategorisinde Gez
               
Paylaş
 

 

Son zamanlarda kendisini emniyet müdürü , savcı, hakim,asker diye tanıtıp arayan dolandırıcılar tarafından dolandırılan vatandaşlarımız var.
Hafta içerisinde Çarşamba ve Perşembe günü iki dolandırıcılık olayı yaşandı. Çarşamba günü yaşanan olayda dolandırıcılar yaklaşık 30 bin tl değerindeki altın ve parayı alarak kayboldular. Perşembe günü meydana gelen olayda ise 50 bin tl havale edilmek üzere iken polisler tarafından engellendi. Edinilen bilgiye dolandırıcılık olayları şöyle gelişti.

Çarşamba günü saat 11.20 civarında ev telefonunu arayan dolandırıcılar telefona çıkan ev hanımına kendilerini polis olarak tanıttıktan sonra eşinin dolandırıcılık olayına karıştığını söyleyip cep telefon numarasını aldılar. Sonra ev sahibini cep telefonundan arayarak kendilerinin polis olarak tanıtarak dolandırıcılık şebekesinin kendi adlarına suç işlediklerini şebekenin diğer üyelerini yakaladıklarını ve son elemanını yakalamak için kendilerine yardım etmelerini söylediler. Şebekeyi yakalayabilmek için bir miktar paraya ve altına ihtiyaçlarının olduğunu söyleyen dolandırıcılar mağdurun evden aldığı 5 bin tl ve 25 bin tl’lik altını endüstri meslek lisesinin girişinde bulunan çöp kutusuna bıraktırdılar. Çöp kutusundan parayı alan dolandırıcılar kayıplara karıştılar. Mağdurun yakınlarının polise başvurması sonucunda olayla ilgili araştırma yapan polis aynı saatlerde evlerini arayan yaklaşık 5 kişinin daha karakola başvurduğu öğrenildi. Olaydan sonra İskilip Belediyesi hoparlöründen vatandaşlar dolandırıcılığa karşı uyarıldı.

Perşembe günü yaşanan 2. Olayda ise yaşlı bir kadını arayan dolandırıcılar aynı yöntemi kullanarak nakit para istediler. Yaşlı kadının parasının olmadığını ancak altınının olduğunu söylemesi üzerine altını kuyumcuya bozdurmasını söylediler. Yaklaşık 50 bin tl değerindeki altınları kuyumcuya bozduran yaşlı kadının endişeli davranışlarından şüphelenen kuyumcu polise haber verdi. Yaşlı kadını takibe alan polisler kadının parayı postaneden dolandırıcıların hesabına havale ederken engel oldular.
Yine başka bir vatandaşı arayarak "Oğlunun çalıştığı yerde sıkıntı yaşamamasını istiyorsan 10 bin tl yı tarif edeceğimiz yerdeki çöp kovasına bırak dediklerini" söyleyen baba çevredekiler tarafından ikaz edildiği halde " para önemli değil yeterki oğlum rahat olsun" dediği de edinilen bilgiler arasında.
Son 15 gündür İskilip te bu gibi dolandırıcılık olaylarının artması dikkat çekici.
İskilip Emniyet Müdürlüğü bu konu hakkında İskilip halkını uyararak sunları söyledi. "Özellikle cep telefonlarının yaygın olarak kullanıldığı ülkemizde dolandırıcılar, vatandaşlarımızı cep telefonları ile arayarak, kendilerini polis, hakim, savcı, jandarma olarak tanıtıp, vatandaşlarımızdan terör örgütü ile bağlantılı olduklarını iddia edip korkutarak para talep etmektedirler veya farklı firmaların promosyon amaçlı yaptığı kampanyaları konu alan ödüller kazanıldığı şeklinde kontör yada para talebinde bulunmaktadırlar. Son günlerde dolandırıcılık yapan şahısların, Ülke genelinde olduğu gibi ilçemizde de vatandaşlarımızın telefonlarını rasgele arayarak kendisini polis, başkomiser, emniyet müdürü ve savcısı gibi unvanlar kullanmak suretiyle, Adınıza çok fazla telefon hattı açıldığı, bu hatların terör örgütü (PKK) tarafından kullandığı, adınıza bankadan kredi çekildiği veya banka kartınızdan işlem yapıldığı, çekilen paranın terör örgütü ile ilgili olduğu, internetten dolandırıcılık olayı olduğu, TC numarasını kimseye verip vermediği, T.C. numaranız ile kredi çekildiği, kampanyadan para ödülü kazandığı, ev telefonunuz bir başka şahıs tarafından kullanılmaktadır, gibi bahanelerle; KCK'ya, terör örgütü mensuplarına veya dolandırıcılara yönelik operasyon yapacağız diyerek mağdurlar üzerinde baskı kurulup, mağdurlar banka şubelerine yada ATM'lere yönlendiriliyor" dedi.

Dolandırıcıların sıklıkla kullanmış olduğu yöntemler olan "hesabınızda bloke var, vergi borcunuz var" gibi kelimelere itibar etmemesi gerektiğini vurgulayan Cibeler, "Hiç kimseye kimlik bilgilerinizi, TC kimlik numaranızı, hesap numaralarınızı ve banka kartı şifrelerinizi vermemelisiniz. Kaynağını bilmediğiniz hiçbir havale ve EFT'yi kabul etmemelisiniz. Dolandırıcılık maksadıyla kendilerine polis veya savcı süsü vererek yapılan aramalarda polis telsizi sesi duysanız dahi itibar etmemelisiniz. Böyle bir olayla karşı karşıya geldiğinizde en yakın kolluk kuvvetlerine gitmeli veya 155-156'yı arayarak bilgi vermelisiniz" diye konuştu.


Etiket : Dolandırılıyoru,
HABER BİLGİLERİ
Ekleyen : zekeriyatoprak | Kategori : Gündem | Tarih : 13.05.2014 11:53:33 | Hit : 2944 | Yorum : 0

» Haber Yorumları

HABER YORUM YAZ

 

» Copyright

2o11-2012 © K4DjR
Sitemizde yayınlanan filmler dosyalar dökümanlar yazılı görsel işitsel ve programsal içeriklerin bir kısmı kopyadır ve tanıtım amaçlıdır hak sahiplerinin isteği doğrultusunda siteden 24 saat içinde kaldırılır Ayrıca sitemizde bulunan içeriklerin bi kısmı orjinal kalitesinde değildir hayal kırıklığına uğramamak için orjinallerini satın almalısınız ve içerikleri bilgisayarınızda 24 saatten fazla tutmanız T.C. yasalarına göre suç sayılır Butür içeriklerden sitemiz sorumlu değildir ekleyen ve kullanan üyeler tüm sorumluluğu kabul etmiş sayılır. sanalbasin.com üyesidir SiteMap | © C.C.P.