» Forum, Sohbet, İSKİLİP Haberleri, İskilipFM Radyo, İskilip Fotoğrafları, Resimleri, iskiliple ilgili videolar, İskilip Köyleri ve Daha Birçok İçerik.

  • Facebook Hesabınız İle Sitemize Hızlı Üye Olup Giriş Yapabilirsiniz
  • Veya Bilgilerinizi Kendiniz Girerek Üye Olup Giriş Yapabilirsiniz

» Haber Kategorileri

» Hit Haberler

» Son Haber Yorumları

» Haber İstatistikleri

 • Haber Sayısı 1684

 • Okunma Sayısı 4445098

 • Kategori Sayısı 22

 • Yorum Sayısı 829

» Yedaş’a Elektrik satmaya başladılar

Haber Resmi
Bookmark and Share
 • Beğenenler (0) Beğenmeyenler (0) Toplam (0)
   Beğenenler & Beğenmeyenler
Beğen Beğenme
Ekonomi Kategorisinde Gez
               
Paylaş
 

 

İskilip Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitimin Kalitesinin Arttırılması projesi kapsamında okula 15 KW’lık Güneş Enerjisi Sistemi ile 3.2 KW’lık Rüzgar Enerjisi Sistemi kurdurdu. İskilip Meslek Lisesinin yapmış olduğu güneş enerjisi sistemi son günlerde pek çok yatırımcının girişimde bulunduğu ve yatırım yaptığı alanda çevreye güzel bir uygulama örneği oldu. Kurulan sistemler ile okulun yıllık elektrik tüketiminin tamamının karşılanması hedefleniyor.
Teknik Anadolu Lisesi Müdür Baş Yardımcısı ve aynı zamanda projenin koordinatörü Bayram Gökbulut şu bilgileri verdi.
"Şu ana kadar tükettiğimiz elektrikten daha fazlasını ürettik"
Bir yıldır devam eden ve oldukça başarılı olduğunu düşündüğüm "Alternatif Enerji Sistemleri" isimli projemiz 31 ağustos 2015 tarihinde sona ermiş bulunmaktadır. Proje kapsamında okulumuza 15 KW’lık Güneş Enerjisi ve 3.2 KW’lık rüzgar enerjisi sistemleri kurduk. Kurulan sistem on-grid olarak çalışmakta ve üretilen elektriğin tamamı YEDAŞ’ın sistemine bağlanmış durumdadır. Kurduğumuz istem Samsun TEDAŞ Bölge Müdürlüğü tarafından onaylanmış ve kabul edilmiştir. Şu anda YEDAŞ’la sözleşme imzalama aşamasındayız. Sözleşme imzalandıktan sonra her ay sonunda mahsuplaşma yöntemi ile elektrik kullanımını gerçekleştireceğiz. Bir hafta içerisinde kurduğumuz sistem yaklaşık 880 KWh elektrik üretmiş bulunmakta, okul olarak tükettiğimiz elektrik miktarı ise 640 KWh civarındadır. Yani tükettiğimizden fazla elektrik üretmiş bulunmaktayız. Tabi ki bu oranlar kış aylarında düşecektir ama yıllık ortalama bir hesap yaptığımızda okulun bütün elektrik ihtiyacını karşılamayı hedefliyoruz. Buda bizi oldukça memnun etmektedir.
Okulumuza kurduğumuz sistem Çorum ilinde kamu kurumları arasında bir ilk olma özelliği taşımaktadır. Çorum’da şu ana kadar TEDAŞ özel sektörden 3 firmaya izin vermiş bulunmaktadır. Kurduğumuz sistemler çevreye örnek bir proje olmuştur. Bu konuda bizlere pek çok soru gelmekte bizlerde elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışmaktayız.
"Öğretmenlere yönelik hizmetiçi eğitim kursları vereceğiz."
Uyguladığımız proje kapsamında yurt içerisinde ve yurt dışında güneş ve rüzgar enerjisi sistemleri hakkında eğitimler aldık. Bu eğitimlerden okulumuzdan 10 öğretmenimiz faydalandı. Aldığımız bu eğitimleri diğer meslektaşlarımız ile paylaşmak için Türkiye genelinde öğretmenlere yönelik hizmetiçi eğitim kursları açmayı planlıyoruz. Bu kurslar gerçekleştiği takdirde pek çok öğretmen bu eğitimlerden faydalanmış olacak.
"Ortaokul öğrencilerine Alternatif Enerji Eğitimleri verdik."
Proje kapsamında okulumuza yenilenebilir enerji eğitim setleri aldık. Bu eğitim setlerinde öğrencilerimize eğitimler vermeye başladık. Aynı zamanda okul tanıtım haftasında İskilip’te bulunan 250 ortaokul öğrencisine Alternatif Enerji konusunda farkındalık oluşturmak amacıyla eğitimler verdik.

Etiket : Yedaşa, Elektrik, satmaya, başladılar,
HABER BİLGİLERİ
Ekleyen : zekeriyatoprak | Kategori : Ekonomi | Tarih : 16.09.2015 12:01:59 | Hit : 1158 | Yorum : 0

» Haber Yorumları

HABER YORUM YAZ

 

» Copyright

2o11-2012 © K4DjR
Sitemizde yayınlanan filmler dosyalar dökümanlar yazılı görsel işitsel ve programsal içeriklerin bir kısmı kopyadır ve tanıtım amaçlıdır hak sahiplerinin isteği doğrultusunda siteden 24 saat içinde kaldırılır Ayrıca sitemizde bulunan içeriklerin bi kısmı orjinal kalitesinde değildir hayal kırıklığına uğramamak için orjinallerini satın almalısınız ve içerikleri bilgisayarınızda 24 saatten fazla tutmanız T.C. yasalarına göre suç sayılır Butür içeriklerden sitemiz sorumlu değildir ekleyen ve kullanan üyeler tüm sorumluluğu kabul etmiş sayılır. sanalbasin.com üyesidir SiteMap | © C.C.P.