» Forum, Sohbet, İSKİLİP Haberleri, İskilipFM Radyo, İskilip Fotoğrafları, Resimleri, iskiliple ilgili videolar, İskilip Köyleri ve Daha Birçok İçerik.

  • Facebook Hesabınız İle Sitemize Hızlı Üye Olup Giriş Yapabilirsiniz
  • Veya Bilgilerinizi Kendiniz Girerek Üye Olup Giriş Yapabilirsiniz

» Haber Kategorileri

» Hit Haberler

» Son Haber Yorumları

» Haber İstatistikleri

 • Haber Sayısı 1684

 • Okunma Sayısı 4443764

 • Kategori Sayısı 22

 • Yorum Sayısı 829

» Özel haber Sabri Çiçekci

Haber Resmi
Bookmark and Share
 • Beğenenler (0) Beğenmeyenler (0) Toplam (0)
   Beğenenler & Beğenmeyenler
Beğen Beğenme
Ekonomi Kategorisinde Gez
               
Paylaş
 

 

Bir çok değerimize sahip çıkamadığımız gibi ne yazık ki tuzlalarımıza da sahip çıkamadık. İskilip’in önceki Belediye Başkanı Orhan Öztürk’ün az çok çabası olmuştu. Keşke ciddi olarak devam ettirilebilseydi. Keçeç Memluhası (Tuzlası) Sultan Beyazıt’ın Şeyh Yavsi’ye vakfiyesidir. Ayrıca gelir kaynağı olarak da her dönemde önemini korumuştur. Kurtuluş savaşı sonrası ülke borçlarının önemli bir kısmı İnhisar gelirleriyle ödenmiş, bir dönemde tuzlaların işletme hakkı Ruslara verilmişti. Keçeç - Menekşe ve Tekdam - Yerli Köy Memluhaları, Kayaağzı Köyü memlehası İskilip’in önemli tuz kaynaklarıdır. Kayaağzı Köyü arazisinde başlayan kaya tuzu kaynakları ülkemizin en büyük ikinci işletmesine sahip olan Çankırı’ya kadar ulaşmaktadır.
İskilip için çok önemli bir turizm değeri olan tuzlalar için özellikle gelen gruplar vardı. Binaların restorasyonu ve göletlerin onarımıyla sezonda rahatlıkla otel olarak kullanılabilir. Daha da önemlisi İskilip Turşusunda Keçeç Tuzunun önemidir. Salatalıkların erimemesi için salamurada Keçeç Tuzu kullanılmalıdır. Durduk yerde tuzla nerden çıktı derseniz; İskilip’e birkaç kez gelen grubu önceki yıl da tuzlaya götürmüştüm. Bizim önemsemediğimiz yeri özellikle gün doğarken görebilmek için gece üçte Ankara’dan çıkarak sabah beş buçukta tuzlada olmuşlardı üstelik gelenler sadece bu gruptan ibaret değildi, onlarcasını sayabilirim. Öğleye doğru tuzladan ayrılırken bir çuvalda tuz almışlardı. Ankara’ya döndüklerinde İskilipli olan komşuları tuzun bir kısmını turşu kuracağım diye almış. Artanını kendileri kullanmışlar. Geçen hafta telefonda Ankara’ya gelirken tuz getir demişti onun için tuzlaya gittim baktım ki ne tuz kalmış ne tuzla.
Organik ürünlerin altın fiyatına satıldığı tavuğun kilosunun yirmi lira, yumurtanın bir lira olduğu şu zamanda biz organik tuzu bırakıp iyotlu deniz tuzu kullanıyoruz. Tatlı yemeden yaşanıyor da, tuzsuz yaşanmıyor. Malum tatlıda bile tuz lazım.
ÖZEL HABER / İSKİLİP / SABRİ ÇİÇEKCİ

iskilip.org Resimler

iskilip.org Resimler

iskilip.org Resimler

Etiket : Özel, haber, Sabri, Çiçekci,
HABER BİLGİLERİ
Ekleyen : zekeriyatoprak | Kategori : Ekonomi | Tarih : 22.09.2013 16:23:13 | Hit : 4062 | Yorum : 0

» Haber Yorumları

HABER YORUM YAZ

 

» Copyright

2o11-2012 © K4DjR
Sitemizde yayınlanan filmler dosyalar dökümanlar yazılı görsel işitsel ve programsal içeriklerin bir kısmı kopyadır ve tanıtım amaçlıdır hak sahiplerinin isteği doğrultusunda siteden 24 saat içinde kaldırılır Ayrıca sitemizde bulunan içeriklerin bi kısmı orjinal kalitesinde değildir hayal kırıklığına uğramamak için orjinallerini satın almalısınız ve içerikleri bilgisayarınızda 24 saatten fazla tutmanız T.C. yasalarına göre suç sayılır Butür içeriklerden sitemiz sorumlu değildir ekleyen ve kullanan üyeler tüm sorumluluğu kabul etmiş sayılır. sanalbasin.com üyesidir SiteMap | © C.C.P.