10° Parçalı bulutlu

Araç Alırken Dikkat Edilecek Noktalar

Ekonomi - 27 Kasım 2020 10:56 A A

Galericilik yapan E.Astsb. Serkan Saygılı yaptığı açıklama da

“Ben TSK den emekli bir Astsb yım naçizane çorbamızı kaynattığım bir oto galerim var. Mutlaka herkesin bir çok arabası olmuştur. Müsaadenizle son zamanlarda oto satımında karşılaştığımız bir kaç hususu paylaşmak istiyorum.

1. Hiç kimse aracının kusurlu olduğu yerin fotoğrafını ilan sitesinde paylaşmaz. Bir çok ilanda fotoğraf üzerinde değişiklik vardır.

2. Malum ilan sitelerinde satılan aracın bilgileri satıcının inisiyatifindedir. Örneğin comfortline paket ile trendine paket arasında uçurum vardır. Aracın ruhsatının WhatsApp tan görüntüsünü almadan ilanı değerlendirmeyin.

3. Aracın tramer sorgusu 2 şekilde yapılır ya plaka ile yada şase numarası ile 01ABC123 5663 veya zr2e356666yt 5663. Burada dikkat edilecek husus eğer araç kaza yapmışsa tamir olsa dahi sigorta şirketi dosyasını 45 günden önce kapatmaz. KISACA bugün kaza yapan 1 haftada onarılan aracın tramer hasar kaydı 45 gün sonra sisteme geçer. Hasarsız diye aldığınız araç satarken size büyük sürpriz yapabilir. Çözümü kolay sigorta şirketleri bu olayı istihbarat sayfalarından görüyorlar. Trafik sigortası kasko yaptıracağız sigorta işletmesi ile aracı almadan önce aracın ruhsat bilgisini paylaşın.

4. Eğer ki ilanında tramer hasar kaydının görüntüsünü paylaşmıyor rakam yazıyorsa o ilanı ciddiye almayın.Aracın hasar kaydı olmayabilir ama 10 tane kazaya karışmış ve tüm kazalarının masrafını araç sahibi cebinden karşılamış olabilir. Sorgulama araç sahibine sadece 8 TL ye mal okurken sizin en az 10 araç için bu işlemi yapmanız gereksiz bir masraf olacaktır. Dürüst satıcı zaten paylaşır.

5. Hasar kaydında belirtilen hasar tarihini 5664 den sorgulayıp değiştirilen tüm parçaları işçilik tutarını vs öğrenebilirsiniz.

6. Alacağınız aracın mutlaka km sorgulamasını satıcıdan isteyin. Km sorgulaması son 3 TUV muayenesinde belirtilen km yi gösterir. Bu km aracın gerçek km simi sadece yetkili servis te yada beyini denilen kişilerin aracınızı bilgisayara bağlaması ile ortaya çıkar. Size bir örnek vereyim aracını TUV muayene istasyonuna götürmeden önce km sini düşürüp muayeneye sokan ve böylece km sorgulamasında daha düşük km gösteren kişi sayısı çok ciddi boyutta…

7. İlanda muayenesi yeni ifadesi varsa km sorgulamasında 2 yılda yapılan km miktarlarına dikkat edin ortalaması aynı olmalıdır.

8. Her aracın TUV Muayene kagıdı vardır yok diyenlere inanmayın. Mutlaka isteyin o belgede aracın tüm sorunları yazmaktadır. Yağ kaçakları, airbag lambasının yanıp yanmadığı, km sinin düşürüp düşürülmediği ( hafif kusur) kaç kerede muayeneden geçtiği yazmaktadır. Kaybettim diyen olursa e devlet ten barkodlu egsoz muyane belgeside barkodlu TUV muayene belgeside çıkarılmaktadır. İnternet cafeden çıktısını almadan araç almayın. Sadece pc ortamında çıktı alabilirsiniz. Cep telefonu app desteklemiyor.

9. İnce yada kalın boya diye bir şey yoktur. Araçların fabrikasyon boya kalınlığı aynıdır. Bu durumla karşılaşırsanız İNANMAYIN. Araç ya boyalı dır yada orjinaldir.

10. Aracın ilanda ki lastiklerinin tarihine va markasına dikkat edin bilgisini isteyin. Bir çok araç satıcısı aracına çıkma lastik takarak satmaktadır. Araç üzerinde ki lastikleri aracç satışından sonra letgo dan satmak bilinen bir şeydir.

11. Aracın orjinal paspasını, teypini, ilkyardım çantası, ysc ve krikosunu isteyin yok diyenden fiyat kırın. Stepne si olamayan araç almayın. Bugün en ucuz ysc 100 TL ilkyardım çantası 100 TL paspas takımı markaya göre değişir ama 150 tlden ucuz orjinal yok. Araç satıcısınım size vermediği her şeyi internetten satacağını aklımızdan çıkartmayın.

12. Hiç bir kimse aracına keyif olsun diye Led far mercekli far takmaz eğer farlar stoplar değişmişse orijinalini isteyin verirse tamam.. Yoksa, bir kaza sizden saklanıyor demektir.

13. Araçlar kaza yapabilir çok iyi tamir edilebilir ama mutlaka bir şekilde belli olur. Mesela kapısı değişen bir aracın kapı içi kırmızı uyarı lambasının yanmaması, camların şöför kapısındaki kontrol panelinden değilde sadece kapı üzerindeki açma kapama düğmesinden kontrol edilmesi, uzaktan kumanda ile kilitleme yapınca bir kapının geç kilitlenmesi…

14. Araçların camları da üretim yılı yazar örneğin aracınız 2006 modelse aracın tüm camlarının üzerinde ki marka yazısında 06 yazar. Bir araç kaza yapmışsa değişen camın tarihi değişik olur.

15. Aracın tavanı siyah folyo kaplı ise tavanda mutlaka bir problem vardır. Genelde biri oturmuştur saksı düşmüştür. Daha önemlisi aracınızın tavanının rengini kafanıza göre değiştiremezsiniz bu işlem için işlemi yapan firmadan fatura almalısınız ve aracınızı TUV muayene istasyonuna götürüp Muayene sokmalısınız aracınız yeni ruhsatında 2 renk olarak belirtilecektir. Aksi halde muayeneden geçemezsiniz ve trafik polisi herhangi bir kontrolde aracın üzerinde değişiklik yapıldığı için 3008 TL ceza işlemi yapar. Orada söktürür.

16. Kaputunda veya tavanında kaplama olan araç almayın satıcıya söyleyin söktürsün siz öyle alın. İsterseniz siz de yaptırırsınız tavan kaplama 250 TL kaput ucu koruma film 150 TL nize mal olur.

17. Alacağınız aracın Kliması varsa mutlaka çalışsın gazı yok hortumu patlak gibi saçma sapan yorumlar sizi çok üzer.. Örneğin gazı yok diye aldınız aracın klima gazı 150 TL iken en basit bir hortum değişimi işçilik dahil 300 TL den aşağıya mal olmaz. Klima motorunun en ucuzu 500 TL işçilik parça değişimi vs markaya göre değişir ama Renault 19 da 700 TL den az tutmaz. Kliması çalışmıyorsa mutlaka bir klimacıya gösterin öyle alın.

18. Alacağınız aracı görmeye gittiğinizde mutlaka stop edin aracı park edin. Karnınızın aç olduğunu yada paranın havalesinde problem var falan diyerek en az 1 saat araçtan satıcıyı uzaklaştırın. Unutmayın motor sıcakken araç duman atmaz. Marş basınca hemen çalışır. Motoru soğuyan aracı sahibinden çalıştırması isteyin bu esnada aracın arkasında durun ve egsoz undan çıkan dumanı ve aracın marş alışını takip edin.

19. Satın alacağınız aracın bagajında su bidonu varsa tam dolu değilse o araç büyük ihtimal su eksiltiyordur. Aynı şekilde eğer motor yağı ve hidrolik yağı varsa eksilttiği içindir. Başka bir sebeple bagajda olmazlar. Sunroof u olan aracın Sunroof u çalışmıyorsa en iyi ihtimalle tamiri 1000 TL dir.

20. Alacağınız aracı mutlaka LPG de ve benzinde çalıştırın ve ekspertiz de mutlaka benzinde test edilmesini isteyin. LPG tesisatı komple bozuk olsa tamiri en fazla 1500 TL tutar ama benzin sisteminde arıza varsa sizi üzer.

21. Alacağınız aracı almaya gittiğinizde mutlaka test edin. Test sürüşünde camlar kapalı teyp kapalı olsun. Şanzıman dan ses geliyorsa yüksek viteste ani vites düşürünce oluşan yüksek devirde o sesi duyarsınız.

22. Aldığınız araçta koltuk döşemesi olması normaldir ama yeni ise mutlaka şöför koltuğunu açın kontrol edin.

23. Vites topuzu, direksiyon ve gaz pedalındaki plastik aksamlar aracın km si hakkında size bilgi verir. Eğer değiştirilmiş veya kaplama yapılmış ise PTT.gov.tr km sorgulamasına dikkat edin.

24. İlanda aracın boyalı ve değişen yerlerini belirtmeyen satıcıdan uzak durun. Bilmiyorum aldığımda baktırmadım akrabadan aldım diyen YAV.AKLARA itimat etmeyin. Hiç kimse parasını bilinmeze vermez. Utanılacak malı olmayan zaten herşeyin belirtir. Yalanla başlayan ticaret size bir şey kazandırmaz.

25. Aracı ekspertize götürürmeden araç almayın mutlaka egsoz sistemine baktırın.. Katalitik konnektör iptali, susturucu iptali yapılan araç alırken bu malzemelerin fiyatını düşün. En ucuz katalitik konnektör 2000 TL. daha önemli sorun araç muayene den geçmez.

26. Aracın göğüslüğünde çatlak vs varsa mutlaka onarım fiyatını araştırın çok ciddi masraflar çıkıyor.

27. SİGORTA ŞİŞİRİLMİŞ diye bir şey yoktur. Sigorta şirketi para harcamamak için herşeyi yapar. En ucuz işçilik en ucuz parça ile iş yapar yetkili servis anlaşmaları çok özel fiyatlandırmaları içerir.

28. Ağır hasar kayıtlı araç almayın ölümlü ciddi bir kaza yaparsanız. Bilirkişi raporu sizi yakar.

29. Mümkünse kaput tavan ve bagajda boya ve değişim olmayan araç almaya çalışın. Podye şase ve direklerinde en küçük bir oynama boyadeğişim olan aracı almayın. Her aracın tamponu boyalı olabilir tamponlar plastik aksam olduğu için ekspertiz raporunda bir şey ifade etmez.

30. Çeki demiri olan araba almayın. Mutlaka birşey çekmiştir.Çeki yapan araç çabuk yorulur motoru şanzıman çabuk arıza verir. Sİz karavan römork vs çekeceksiniz aldığınız araca çeki demiri taktırsınız.

31. Notere giderken aracı mutlaka paralı otoparka teslim edin. Aldığınız araca noter satışında ne kadar ödüyorsanız satış bedeline onu yazdırın. Aşağısını teklif edenle iş yapmayın. Örneğin aracı 100000 TL ye aldınız satış bedeli 65000 yazdınız hukuk karşısında satıcı size karşı sadece 65000 TL sorumlu olur. Noter satışını mutlaka eft yapın aracı kimden alıyorsanız onun hesabına eft yapın eşinin kardeşinin vs hesabına eft yapmayın. Açıklama kısmına mutlaka 12ABC1234 PLAKALI ARAÇ SATIŞINA İSTİNADEN ÖDENMİŞTİR. ifadesini yazın.

32. Satarken hesabınıza para gelmeden alırken karşı taraf onaylamadan noter satış sözleşmesi imzalamayın.

33. Aracın yedek anahtarını mutlaka isteyin.

34. Aracın ilan fotoğrafının çekildiği yere dikkat edin servis önü, OTO tamircilerin bulunduğu bölgelerde çekilmiş fotoğraflı araçlardan uzak durun. Problem çıkaran araçlar bu şekilde oluyor.

35. Alacağınız aracın vidalı çeki demirinin takılacağı tampondaki kapağın açılmamış veya kırılmamış olduğuna dikkat edin. Eğer araç çekici hizmeti aldıysa o kapak ya kırık yada tırnakları büyük ihtimal kırık olur.

ALLAH HERKESİN GÖNLÜNE GÖRE ARABA NASİP ETSİN.” Dedi.

Araç Alırken Dikkat Edilecek Noktalar

Bu haber 149 kez okundu.
Reklam: TUĞRA MüZIK HAVUZLU çARşı NO: 3 İSKİLİP / ÇORUM. ZEKERIYA TOPRAK (0533 379 98 07)
Ekonomi - 10:56 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  Bir İlçe İki Şeyhülislam” Konulu Panel Gerçekleştirildi
  İskilip Müftülüğümüz tarafından düzenlenen “Bir İlçe, İki Şeyhülislam” konulu panel yoğun bir katılımla gerçekleştirildi. Panelde, İskilip’li olan Osmanlı’nın iki büyük Şeyhülislamı Ebussuud Efendi ve Sunullah Efendi konu edindi. İki oturumda gerçekleşen panel Şeyh Muhyiddîn-i Yavsî Camii İmam-Hatip’i Ramazan Doğan Hocamızın Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı. Açılış konuşmasını İlçe Müftümüz Sn. Vahit Demiral yaptı. Hocamız: “Ebussuûd Efendi […]
 • 02
  A Milli Takım’ın, 2022 Dünya Kupası Avrupa elemeleri play-off turundaki rakibi Portekiz oldu
  A Milli Takım’ın, 2022 Dünya Kupası Avrupa elemeleri play-off turundaki rakibi Portekiz oldu. Ay-Yıldızlı ekip, Portekiz’i geçmesi durumunda sahasında İtalya- Makedonya maçının galibiyle oynayacak.
 • 03
  MİLLİYETÇİ HAREKET PARTİSİ “İSTİŞARE TOPLANTISINI” GERÇEKLEŞTİRDİ
  Milliyetçi Hareket Partisi İlçe Başkanlığımız tarafından, Atatürk Orman Çiftliği Çok Amaçlı Toplantı ve Düğün Salonunda İstişare Toplantısı düzenlendi. İstişare Toplantısına; Milliyetçi Hareket Partisi İl Başkanı Agah Karapıçak, Merkez İlçe Başkanı Reşit Büzkaya, Belediye Başkanımız Ali Sülük, Milliyetçi Hareket Partisi İlçe Başkanı Ali Alıcı, İl Genel Meclis Üyesi Doğan Uçar, İl ve İlçe Yönetim Kurulu Üyeleri, […]
 • 04
  ERCÜMENT KEÇİK VEFAT ETTİ
  İskilip sevdalısı Diş Hekimi Ercüment Keçik vefat etti. Uzun yıllar İskilip’tede diş hekimligi yapan Keçik Ankara Çubuk Devlet Hastanesinde görevine devam ediyordu. Ercümen Keçik’ in cenazesi bu gün Cuma namazına müteakiben kılınacak olan cenaze namazından sonra Ankara Mamak Kıprıs Köyü mezarlığına defnedilecektir. Merhuma Allahtan rahmet, kederli ailesine ve sevenlerine başsağlığı dileriz.
 • 05
  Milliyetçi Hareket Partisi Çorum İl Başkanı Agah Karapıçak ve yönetim kurulu ziyareti
  Milliyetçi Hareket Partisi Çorum İl Başkanı Agah Karapıçak ve yönetim kurulu üyeleri İskilip Kaymakamı Muharrem Eligül’ ü ve İlçe Emniyet Müdürü Erol Karasu ‘ yu makamında ziyaret ettiler. İskilip Kaymakamı Muharrem Eligül ve Emniyet Müdürü Erol Karasu ziyaretten dolayı İl Başkanı Agah Karapıçak ve yönetim kurulu üyeleri’ ne teşekkür etti.